Meclis’e 67 vekil gönderen HDP’de kimler seçildi?
HABER MERKEZİ – HDP, resmi olmayan sonuçlara göre Meclis’e 67 milletvekili gönderdi. Peki Meclis’in üçüncü büyük partisi olan HDP’de kimler seçildi?
Halkların Demokratik Partisi (HDP), resmi olmayan sonuçlara göre 67 milletvekili ile Meclis’in 3’üncü büyük partisi oldu.
HDP listesinde yeniden aday gösterilen 17 isim milletvekili seçildi. Bu isimler şöyle:
Pervin Buldan, Mithat Sancar, Filiz Kerestecioğlu, Garo Paylan, Ayhan Bilgen, Bedia Özgökçe Ertan, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer, Meral Danış Beştaş, Nimetullah Erdoğmuş, Mahmut Toğrul, Hüda Kaya, Alican Önlü, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir.
HDP’li 25 kadın Meclis’te
24 Haziran erken seçimleri için siyasi partiler arasından en fazla kadın aday gösteren parti olan HDP’nin adaylarından 25’i seçildi.
HDP’nin kadın vekil adaylarının 9’u ise Meclis’e birinci sıradan girdi.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında 3 yaşındaki kızı Beritan ile birlikte 100 gün boyunca mahsur kalan Remziye Tosun da önümüzdeki dönemde Meclis’te olacak.
Sol ve sosyalist isimler de HDP’den seçildi
Türkiye sol ve sosyalist hareketlerinden çok sayıda adayın gösterildiği HDP, bu kontenjanda da çok sayıda ismi Meclis’e gönderdi.
Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurucu üyelerinden Barış Atay Hatay’dan, uzun bir dönem Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanlık görevini yürüten Rıdvan Turan Mersin’den, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan Dilşad Canbaz, TİP Kurucu Meclis Üyesi Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkanlığı’nı önceki dönem yürüten Oya Ersoy İstanbul’dan, ESP’li Murat Çepni İzmir’den, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da Adana’dan milletvekili seçildi.
İki gazeteci de HDP milletvekili oldu
HDP listesinden aday gösterilen gazetecilerden Ahmet Şık İstanbul’dan, Tayip Temel ise Van’dan milletvekili seçildi.
67 vekilin tam listesi
HDP’nin resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili çıkardığı iller ve o isimler şunlar oldu:
Adana
- Tulay Hatımoğulları Oruç
- Kemal Peköz
Ağrı
- Berdan Öztürk
- Dilan Dirayet Taşdemir
- Abdullah Koç
Ankara-1
- Filiz Kerestecioğlu
Antalya
- Kemal Bülbül
Bingöl
- Erdal Aydemir
Bitlis
Mahmut Celadet Gaydalı
Diyarbakır
- Adnan Selçuk Mızraklı
- Saliha Aydeniz
- İmam Taşçıer
- Remziye Tosun
- Hişyar Özsoy
- Semra Güzel
- Garo Paylan
- Dersim Dağ
- Musa Farisoğulları
Antep
- Mahmut Toğrul
Hakkari
- Leyla Güven
- Sait Dede
- Özgür Zeydanoğlu
Hatay
- Barış Atay Mengüllüoğlu
Mersin
- Fatma Kurtulan
- Rıdvan Turan
İstanbul-1
- Pervin Buldan
- Musa Piroğlu
- Erkan Baş
- Erol Katırcıoğlu
İstanbul-2
- Ahmet Şık
- Oya Ersoy
- Hüda Kaya
İstanbul-3
- Zeynel Özen
- Dilşat Canbaz Kaya
- Hakkı Saruhan Oluç
- Ali Kenanoğlu
- Züleyha Gülüm
İzmir-1
- Serpil Kemalbay Pekgözegü
İzmir-2
- Murat Çepni
Kars
- Ayhan Bilgen
Kocaeli
- Ömer Faruk Gergerlioğlu
Mardin
- Mithat Sancar
- Pero Dundar
- Tuma Çelik
- Ebru Günay
Muş
- Gülistan Kılıç Koçyiğit
- Mensur Işık
Siirt
- Meral Danış Beştaş
- Sıdık Taş
Dersim
- Alican Önlü
Urfa
- Nimetullah Erdoğmuş
- Ayşe Sürücü
- Nusrettin Maçin
- Ömer Öcalan
Van
- Sezai Temelli
- Bedia Özgökçe Ertan
- Murat Sarısaç
- Muazzez Orhan
- Tayip Temel
Batman
- Feleknas Uca
- Necdet İpekyüz
- Ayşe Acar Başaran
- Mehmet Rüştü Tiryaki
Şırnak
- Hasan Özgüneş
- Nuran İmir
- Hüseyin Kaçmaz
Iğdır
- Habip Eksik