Ana SayfaEkonomiTüketici güven endeksi rakamları açıklandı

Tüketici güven endeksi rakamları açıklandı

HABER MERKEZİ – Tüketici güven endeksi Haziran’da, bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artarak 70,3 seviyesinde yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Haziran ayına ilişkin “Tüketici Güven Endeksi” raporu yayımlandı.

Verilere göre tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artarak 70,3’e yükseldi.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azalarak Haziran ayında 89,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise Mayıs ayında 90,8 iken, Haziran ayında yüzde 1,4 oranında artarak 92,1 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

Öte yandan işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında artarak Haziran ayında 75,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Son olarak tasarruf etme ihtimali endeksi Mayıs ayında 26,8 iken, Haziran ayında yüzde 2,2 oranında azalarak 24,6 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

Değerler ne anlama geliyor?

Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100’den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.

TÜİK, bu endeksin ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Adil Seçim Platformu 415 bin sandık kurulu üyesi ve 195 bin müşahit görevlendirdi
Sonraki Haber
Bakan Zeybekci’den patates-soğan açıklaması: Aşırı oynaklık görüyoruz