Ana SayfaKültür-SanatZehra Doğan’ın eserleri Fransa’da sergilenecek

Zehra Doğan’ın eserleri Fransa’da sergilenecek

HABER MERKEZİ – Tutuklu gazeteci ressam Zehra Doğan’ın tutuklanmadan önce ve Diyarbakır Cezaevi’nde çizdiği resimler Fransa’da sergilenecek.

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın eserleri Fransa’da düzenlenecek olan Başka Dünyalar Festivali’nde sergilenecek.

Sergi, Eylül ve Ekim aylarında Fransa’nın batısında bulunan Bretanya bölgesinde gerçekleştirilecek.

Doğan’ın, tutuklanmadan önce çizdiği resimlerin yanı sıra Diyarbakır Cezaevi’nde yaptığı yeni resimlerin de sergileneceği festivalde, sinema gecesi, film gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşiler de yapılacak.

Festival kapsamında Doğan’ın tanıklığı ile bağlantılı farklı konularda, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve hak savunucularının katılacağı 8 panel de gerçekleştirilecek.

Etkinlikle beraber Türkiye’de kadınların ve cezaevindekilerin durumuna ilişkin farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Zehra Doğan

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 23 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınıp, gizli tanık beyanlarına dayanarak “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla tutuklanan Zehra Doğan, 9 Aralık 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

2 Mart 2017 tarihinde görülen duruşmada Doğan’a, Nusaybin’de çizdiği resimleri sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki Elif Akboğa’nın notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis ceza verilmişti.

Gazeteci Zehra Doğan hakkında verilen ceza İstinaf Mahkemesi’ne götürülmüştü.
Mahkeme ‘verilen cezanın bozulmasına yer olmadığı’ gerekçesiyle hapis cezasını onamıştı.

Doğan, 12 Haziran 2017’de Diyarbakır’dan Mardin’e ailesini görmeye giderken hakkında kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle tekrar tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.
Doğan’ın cezaevi yönetiminin engellemesi dolayısıyla 2.5 aydır tutuklu bulunduğu cezaevinde resim çizemediği haberleri basına yansımıştı.

Engellemeler karşısında Doğan, arkadaşlarıyla birlikte yemek malzemesi için kullandıkları meyve ve sebzelerin renklerini boyaya çevirerek resim yapıyor.

Ayrıca sigara paketlerinin folyo kağıtlarını gazete kağıtlarının üzerine yapıştıran ve tükenmez kalem ile çizgilerini oluşturan Doğan, eserlerini zerdeçal ve kahve kullanarak renklendiriyor. Onun yapıştırıcı için kullandığı ürün ise bal.

Sebze ve meyveleri boyaya, ellerini fırçaya, gazete kağıtlarını ise tuvale çevirerek resimlerini yapmak zorunda kalan tutuklu ressam-gazeteci Zehra Doğan için geçtiğimiz günlerde Fransa’da da “Gözler Açık” isimli bir kitap basılmıştı.
Önceki Haber
80 öte gezegen keşfedildi
Sonraki Haber
Suruç'ta seçim günü de AKP adayı Yıldız 'sahnede': HDP'liler darp edildi, blok oy kullandırıldı