Ana SayfaÇalışma YaşamıAntep’te taksicilik yapan Gülay Gönülalan: Erkekler kadınların gücünden çekiniyor

Antep’te taksicilik yapan Gülay Gönülalan: Erkekler kadınların gücünden çekiniyor

HABER MERKEZİ – Antep’te taksicilik yapan Gülay Gönülalan, kadınların kendisine “İyi ki başladın. Artık güvenle gidebiliriz” dediğini ifade etti. Ülkede kadınların bastırılıp sindirildiğini söyleyen Gönülalan, “Erkekler kadınların gücünden çekiniyor” dedi.

Antep’te yaklaşık 1,5 yıldır taksicilik yaparak geçimini sağlayan Gülay Gönülalan, kentte takdirle karşılanıyor.

İşe başlarken kadınların kendisini desteklediğini belirten Gönülalan, erkeklerin ise ‘kadın taksici’ gördüklerine şaşırdığını söylüyor.

MA’dan Muhamed Abdulkadir Esen’e konuşan Gönülalan, kadınların geçmişe göre iş hayatında daha aktif rol aldığını belirtip, örnek olarak da Antep’te otobüs şoförlüğü ve tramvay vatmanlığı yapan kadınları gösteriyor.

‘Erkekler kadınların gücünden çekiniyor’

“Kadını geriye atan ve ezenler erk zihniyettir” diyen Gönülalan şöyle devam ediyor:

“Erkekler kadınların gücünden çekiniyor. Ama benim erkek meslektaşlarım bana çalışma sürecimde çok destek verdi. ‘İyi ki başladın, iyi ki varsın’ diyenler de oldu. Ama ben biliyorum ki bu meslekle uğraşmayan erkekler ‘Aaa kadın taksici’ diye içten şaşırıyor. Ancak hiç olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım, hep olumlu tepkiler aldım.”

‘Erkeklerle her alanda dişe diş mücadele etmeliyiz’

Çok sayıda kadının kendisine “İyi ki başladın. Artık güvenle gidebiliriz” dediğini anlatan Gönülalan, kadınların mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor:

“Kadınlar, ‘Evde oturalım, dışarı çıkmayalım’ algısını ortadan kaldırmalıdır. Erkeklerle her alanda dişe diş mücadele etmeliyiz. Evde oturulduğu zaman bir yere varılmıyor. Ancak şu da bir gerçektir. Hiçbir erkek, kadının taksicilik yapmasını istemez. Ama kadın isterse çok da güzel yapabilir. Yeter ki kadın istesin. Ben bu işe başlarken çok tereddüt ettim. Acaba olur mu, olmaz mı diye sorular soruyordum kendime. Öyle düşünürken bir kereden bir cesaret geldi. Kollarımı sıvayıp taksiye çıktım. İlk gün biraz bakışlar falan tuhaf geldi; ama sonradan kabullendiler.”

‘Tüm kadınlar her işi yapabilir’

Gönülalan, ülkede kadınların yakın çevresi tarafından baskılanıp sindirildiğine dikkat çekerek, kadının o baskıdan çıkıp sosyalleşmesi gerektiğini söylüyor:

“Sosyalleşme derken sadece sinemaya, tiyatroya gitmeyle değil, oralara gidilmekle sosyalleşme olmuyor. Kadın her alanda ağırlığını koymalıdır. Özellikle; iş hayatında var olabilmelidirler. Elimde olsa TIR şoförlüğü de, otobüs şoförlüğü de yaparım. Sadece ben değil tüm kadınlar her işi yapabilir. İçlerinde azim olduktan sonra gerisi kolaydır. İmkanları dahilinde olan her işin peşinden koşsunlar. Kendilerine güvensinler.”

Previous post
Tez-Koop-İş’te mobbinge maruz kaldı, işten çıkarıldı: Kadınlardan Deniz Bozdemir’e destek
Next post
"OHAL kalıcılaştırılıyor": Yeni düzenlemeyle Valilere 'bölgesel OHAL' yetkileri yolda