Ana SayfaPolitikaHDP Şule Çet için sordu: ‘Cinayeti meşru gösterme eğiliminde olanlara karşı açıklama yapacak mısınız?’

HDP Şule Çet için sordu: ‘Cinayeti meşru gösterme eğiliminde olanlara karşı açıklama yapacak mısınız?’

HABER MERKEZİ – HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, çalıştığı plazanın 20’nci katından atlayarak iddia edilen ancak otopsi raporunun ardından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve ölümünün şüpheli olduğu ortaya çıkan Şule Çet için Meclis’e soru önergesi verdi. Beştaş, “Şule Çet cinayetini meşru gösterme eğiliminde olan söylemlere ilişkin bir açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.

Ankara’da üniversite öğrencisi olan 23 yaşındaki Şule Çet’in, 29 Mayıs’ta eskiden yanında çalıştığı Çağatay Aksu’nun ofisinin olduğu plazanın 20. katından aşağıya atlayarak intihar ettiği iddia edilmişti.

Çet’in ortaya çıkan otopsi raporunda ise cinsel saldırıya maruz bırakıldığına ait bulgular yer almış, ayrıca vücudunda boğuşma izlerinin olduğu ve düştüğü belirtilen cam ile pervazda parmak izine rastlanmadığı da kaydedilmişti.

Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine daha önce serbest bırakılan şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand tutuklanmıştı.

Beştaş: Bakanlık Çet davasına müdahil olacak mı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Selçuk’a, bu konuya ilişkin açıklama yapıp yapmayacağını soran Beştaş, Çet vakası nezdinde kadına şiddet ve cinsel saldırıya yönelik hangi çalışmaların yürütüleceğini sordu.

Beştaş’ın, bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği sorular şöyle:

 • Bulunduğunuz mevki ve nosyonu kadınların lehine çevirme yönünde ne tür çalışmalar yürüteceksiniz
 • Bakanlığınız Şule Çet davasına müdahil olacak mıdır?
 • Şule Çet cinayetini meşru gösterme eğiliminde olan söylemlere ilişkin bir açıklama yapacak mısınız? Hâlihazırda bu yönlü bir açıklama yapmama sebebiniz nedir?
 • Kadın cinayetlerinin sıradan ve meşru hale geldiğine dair söylem ve tespitler karşısında Bakanlık olarak bu algıyı değiştirmek ve kadınların şiddete maruz kalmasını engellemek adına bir çalışma yapılmasını ne zaman gündeminize alacaksınız?

Adalet Bakanı’na: Mahkemeler neden erkekleri koruyucu nitelikte karar alıyor?

HDP’li Beştaş ayrıca konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle de bazı sorular yöneltti.

O sorular ise şöyle:

 • Şule Çet davasına ilişkin bilgi sahibi misiniz? Bakanlığınızın bu dava nezdinde kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet olaylarına ilişkin girişimleri neler olacaktır?
 • Son beş yıl içerisinde Türkiye’de kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet vakalarına ilişkin veriler ne şekildedir? Buna ilişkin açılan dava sayısı nedir? Açılan davalar ne şekilde neticelenmiştir?
 • Kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet vakalarındaki artışın sebebi nedir? Buna ilişkin bir çalışma yürütmekte misiniz?
 • Kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet vakalarındaki artışın; ilgili mahkemelerin gerekli cezaları vermeyerek olayları meşrulaştırma eğiliminde olmaları ile ilintisi nedir? Mahkemelerin kadınlar aleyhine karar verme eğilimlerinin sebebi nedir?
 • Şule Çet davası nezdinde bu tür vakalara ilişkin hangi önlemlerin alınması ve hangi çalışmaların yürütülmesi gündeminizdedir?
 • Şule Çet davasının görüldüğü mahkeme ilkin neden sanıkların beraatı yönünde karara hükmetmiştir? Davaya bakan mahkemenin kamuoyu baskısı oluşmasaydı sanıkları koruma eğiliminde davayı yürütecekleri gerçeğinden hareketle mahkemelerin kadınlara yönelik aleyhe tutumlarının sebebi nedir?
 • Mahkemeler neden erkekleri koruyucu nitelikte kararlar almaktadır? Mahkemelerin erkekleri koruyucu yöndeki kararları ile mi kadınların maruz kaldığı cinayetler sonlanacaktır?
 • Bakanlığınızın kadınların maruz kaldığı, şiddet, tecavüz, istismar ve cinayet davalarına ilişkin çıkardığı bir istatistik mevcut mudur? Hükümet politikalarınızın kadınların lehine evrilmesi mümkün kılınacak mıdır? Yargı mensuplarının bu tür yargılamalara dair toplumsal cinsiyet temelli eğitim çalışmalarına tabi tutulması sağlanacak mıdır?
 • Ankara’da meydana gelen çok vahim bir cinayet davasının bazı medya kuruluşları tarafından meşru gösterilme eğilimi bir yaptırıma tabi tutulacak mıdır? Bazı medya kuruluşlarının cinayeti meşru gösterip cinayet zanlılarını koruma eğiliminin altında yatan saik nedir?

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İzmir'de yangın: Ormanlık alana yaklaştı
Sonraki Haber
Üç kızını cinsel istismara maruz bırakan erkeğe 183 yıl hapis cezası