Ana SayfaGüncelSİVAS KATLİAMI | ‘Sis bulutu hala dağılmadı, sorumlular cezalandırılmadı’

SİVAS KATLİAMI | ‘Sis bulutu hala dağılmadı, sorumlular cezalandırılmadı’

HABER MERKEZİ – Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yapan HDK, “Sis bulutu hala dağılmadı” diyerek, yüzleşme çağrısı yaptı. HDP ise katliamın üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çekildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, katliama ilişkin dava sürecine dikkat çekilerek, “Sis bulutu hala dağılmadı” denildi ve yüzleşme çağrısı yapıldı:

“İktidarların ayrımcı politikaları yüzünden 25 yıldır tüten duman hala geleceğimizi karartmaya devam ediyor. Sis bulutu hala dağılmadı. Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Faillerin ve destekçilerinin yargılanıp mahkum edilmesi insanlığın bir talebi, özgürlük ve demokrasinin ise gereğidir. Yüzleşilsin ki bir daha olmasın!

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) olarak, Madımak Katliamı’nın 25. yılında, hakka yürüyen her bir canımızın yakınlarının ve Alevi toplumunun yasını paylaşıyoruz. Anadolu ve Mezopotamya’da bütün inanç ve kimliklerin özgür ve barış içinde yaşama hakkını savunmaya devam ederken, halklarımızı, her yerde eşit yurttaşlık talebiyle Alevilerle omuz omuza saf tutmaya çağırıyoruz.”


Sivas Katliamı’nın üzerinden 25 yıl geçti


“Katliamı yapanlarla bugün iktidarda olanlar arasında büyük benzerlikler var”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada katliamın üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çekildi.

HDP MYK tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“25 yıl oldu. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden aydın ve sanatçılar göz göre göre katledildi, canlarımız Madımak Oteli’nde yakılarak öldürüldü. Aradan bunca yıl geçti, ama yaralar sarılmadı. Çünkü sorumlular bu insanlık suçundan dolayı almaları gereken cezaya çarptırılmadı. Saldırganlar kimi devlet kurumlarınca kollandı. Saldırganları koruyanlar ödüllendirildi. Devlet sadece 2 Temmuz günü katliama seyirci kalmadı, aynı zamanda yargı sürecinin adil bir şekilde sonuçlanmasına da engel oldu. Alevi toplumu kendi kültürüne ve kimliğine sahip çıkmaktan dolayı hep ayrımcılığa uğradı, türlü saldırılarla karşı karşıya kaldı.

“Bu katliam hafızamızda ve vicdanlarımızda kolay kolay kapanmayacak bir yara açtı. Bu katliam farklı inançların, kültürlerin ve kimliklerin eşit koşullarda birlikte yaşamalarına, yani demokrasiye karşı olanların marifetiydi. Tekçi anlayışın bir sonucuydu. Nefret suçları ve ayrımcılık açısından yaşanmış en vahşi örneklerden biriydi. Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetle bugün iktidarda olan zihniyet arasında büyük benzerlikler vardır. 25 yıl önce Sivas Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Yaşanan tüm katliamların hesabını sormak için demokrasi, özgürlük, barış, eşitlik ve adalet hedefiyle mücadele edenlerin güçlerini ortaklaştırmalarının önemini bir kez daha vurguluyoruz.”

“25 yıldır acıyı hafifletecek tek bir adım atılmadı”

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümüne ilişkin mesaj gönderdi.

Demirtaş şunları kaydetti:

“Yarası kapanmayan, acısı dinmeyen bir vahşetin yıl dönümünde bir kez daha bir araya gelen herkesi selamlıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. 2 Temmuz’da açılan yara kapanmadı, çünkü aradan geçen 25 yıla rağmen bu yaraya tek bir merhem sürülmedi. Bu acı 25 yıldır hiç azalmadı, çünkü bu acıyı hafifletecek tek bir adım atılmadı. Faşizmin kurumsallaşmaya başladığı bu günlerde, geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak için tek bir adımın atılmayacağını da biliyoruz. Ancak adalet için, eşitlik ve özgürlük için mücadele etmekten vazgeçecek de değiliz. Ülkemizde zulme ve katliama uğramış herkesin, her kesimin hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz. Birçok engelleme ve baskıya rağmen her 2 Temmuz’da Sivas’ta toplanan on binler, Sivas Katliamı’nın hesabının hukuk önünde adil bir şekilde bir gün sorulacağının garantisidir. 2 Temmuz şehitlerinin ailelerini, dayanışma göstererek duyarlılıkla hareket eden bütün dostları selamlıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Avustralya devlet kurumlarında cinsel istismara maruz bırakılanlara tazminat ödüyor
Sonraki Haber
Habertürk gazetesi yazılı basın faaliyetlerini durduruyor