Ana SayfaGüncelTrump ‘tam bir rezalet’ demişti: ABD’li rahip Brunson ev hapsine alındı

Trump ‘tam bir rezalet’ demişti: ABD’li rahip Brunson ev hapsine alındı

HABER MERKEZİ – Darbe girişimiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de tutuklu yargılanan rahip Andrew Brunson ev hapsine alındı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise karara ilişkin ‘yeterli değil’ açıklamasında bulundu.

İzmir’de hem darbe girişimiyle bağlantılı hem de PKK ile ilgili iddialar gerekçe gösterilerek tutuklanan Diriliş Kilisesi’nin rahibi Andrew Craig Brunson’un tutukluluğu, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sağlık sorunları gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, “Sanığın savunmasının alınmış oluşu, sanığa isnat olunan suçlar yönünden delillerin büyük oranda toplanmış oluşu, sanık ve müdafi tarafından iletilen sağlık mazereti, sanık her ne kadar yabancı ülke vatandaşı ise de tutukluluktan elde edilecek faydanın etkin adli kontrol hükümleriyle sağlanabilecek oluşu hususlarını” dikkate alarak Brunson’un ev hapsine alınmasını hükmetti.

Brunson, saat 17.30 sıralarında Buca Kırıklar’daki İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden, ev hapsini çekmek üzere evine götürüldü.

Yargılanma süreci devam ederken konutunu terk etmesi yasaklanan ABD’li rahip Brunson’a yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

ABD Dışişleri Bakanı: Yeterli değil

Karara ilişkin ABD’den ilk tepki Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi.

Pompeo, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Uzun zamandır beklediğimiz Brunson’un cezaevinden çıkarılıp Türkiye’de ev hapsine alınması haberini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak yeterli değil. Brunson aleyhinde inandırıcı bir delil görmedik. Türk yetkililere davayı bir an önce şeffaf ve adil bir tutumla çözmeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Trump: Tahliye edilmemesi tam bir rezalet

Hakkında toplam 35 yıl hapis istenen Brunson’un yargılandığı davanın üçüncü duruşması 18 Temmuz’da İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş ve tutukluluk halinin devam etmesi kararı verilmiş ve bir sonraki duruşmanın ise 18 Ekim’e ertelenmişti.

Bu gelişmenin ardından ise ABD Başkanı Donald Trump, karara tepki göstererek, “Türkiye’nin Burnson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor” demişti.

Ne olmuştu?

Rahip Andrew Craig Brunson’un 2016 yılının Eylül ayında ’milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulunduğu’ iddiasıyla, eşi Norine Lyn Brunson’la birlikte sınır dışı edilmesi kararlaştırılmıştı.

Türkiye’deki oturum izinlerinin de bittiği belirlenen çift, Göç İdaresi’ne gönderilmişti.

Sınır dışı işlemleri devam ettiği sırada “FETÖ/PDY soruşturması”nda bir ’gizli tanık’ rahip Andrew Craig Brunson aleyhine savcılıkta ifade vermişti.

Gizli tanığın ifadesi doğrultusunda Andrew Craig Brunson tutuklanmış, eşi Norine Lyn Brunson ise serbest bırakılmıştı.

Bruson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlanmış, Mart 2018’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

ABD’li rahip Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından ise 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Önceki Haber
İstanbul’da sağanak: Alt geçitleri su bastı, metro seferleri aksadı
Sonraki Haber
TOFAŞ'ın ardından bir fabrikada daha üretime ara veriliyor