Ana SayfaDünyaABD’den İdlib için ‘tehlike’ uyarısı

ABD’den İdlib için ‘tehlike’ uyarısı

HABER MERKEZİ – Suriye’de rejim güçlerinin Türkiye sınırında yer alan İdlib vilayetine yakın zamanda kademeli olarak bir askeri harekât başlatacağı iddiasına ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı, “Mevcut durumu daha da tehlikeli hale getirir” dedi.

Suriye ordusunun İdlib’e yönelik düzenlemeyi planladığı askeri operasyon gündemdeki yerini koruyor.

Ankara, Rusya ve İran ile diplomasi trafiği yürütürken konuya ilişkin ABD’den de açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya ile Suriye hükümetinin olası İdlib operasyonunu zaten tehlikeli çatışmalarının daha da tırmandırılması olarak gördüklerini ifade etti.

Olası operasyonun İdlib’deki 3 milyon Suriyeliyi olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Pompeo,”İyi değil, dünya izliyor” dedi.

İdlib’de neler oluyor?

İdlib, Suriye’de silahlı muhalif güçlerin elinde kalan son büyük vilayet.

Suriye ordusu İdlib’e operasyon düzenlemeye hazırlanıyor. Ordu güçleri, 9 Ağustos’ta helikopterlerden bıraktığı broşürlerle harekâtın başlayacağını ilan etmişti. Broşürlerde, “Savaşın sonu yakın, sizi de Suriye’nin geri kalanı gibi yerel mutabakatlara uymaya davet ediyoruz” denmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) ise taraflara “İdlib sivillerin kan gölüne dönmemeli” çağrısında bulunuyor.

BM’nin Suriye’deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland, “Savaşın İdlib’e ulaşmasına izin verilmemeli. Bu savaş, katliamla değil anlaşmalarla son bulmalı” demişti.

Öte yandan operasyon gündemdeyken BM temsilcisi Egeland, İdlib’te çatışmaların artması halinde Türkiye’den sınırlarını açık tutması konusunda yardım isteyebileceklerini açıklamıştı.

Çatışmaların alevlenmesi halinde İdlib’deki durumun “100 kat daha kötüleşebileceğini” söyleyen Egeland, bu yardım talebinde bulunabileceklerini ifade etmişti.

Türkiye, Rusya ve İran, Astana süreci kapsamında Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri mutabakatı imzalamıştı. Bu kapsamda Türkiye’nin İdlib’de kurduğu 12 gözlem noktası bulunuyor.

Previous post
Ordu'da tarım işçilerini taşıyan araç devrildi: 7 kişi yaralandı
Next post
1915’ten BUGÜNE | Buenos Aires'te yayınevi kuran Ermeni Jose Akyan'ın hikayesi