Ana SayfaDünyaABD’den Rusya’ya yaptırım

ABD’den Rusya’ya yaptırım

HABER MERKEZİ – Rusya’nın ABD’de bulunan yüz milyonlarca dolarlık aktif varlığı bloke edildi, 2 Rusya vatandaşı, 3 Rusya merkezli şirket ve 6 Rusya bayraklı gemi yaptırım listesine alındı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar geldi.

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarla bağlantılı olarak 2 Rusya vatandaşına, 3 Rusya merkezli şirkete ve 6 Rusya bayraklı gemiyi yaptırım listesine dahil etti.

Sputnik’in aktardığına göre Rusya’nın ABD’de bulunan yüz milyonlarca dolarlık aktif varlığı da bloke edildi.

Slovakya’daki bir firmanın da dahil edildiği yaptırımların, ABD’de kötücül siber faaliyetlere karşı yürütülen program kapsamında getirildiği aktarıldı.

Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Dive Techno Services şirketi ile bağlantılı Anton Nagibin ve Mariya Tsareva isimli şahıslar yer aldı. Yaptırım listesine dahil edilen gemilerin de Gudzon ve Primorye denizcilik şirketlerine ait olduğu belirtildi.

Rusya’dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin yaptırımları Kasım ayındaki seçimler öncesinde ‘ajitasyon aracı’ olarak kullandığını savundu.

Konuyla ilgili Facebook’tan açıklama yapan Zaharova, “Seçimler daha gelmedi, ama yaptırımlar hazır. Neden mi? Zira bu ABD’de seçim öncesi ajitasyon için önemli bir faktör” ifadelerini kullandı.

ABD’de Kasım ayında Kongre ara seçimleri yapılacak.

Previous post
17. Filmekimi'nde şu ana kadar belli olan filmler
Next post
Bayram tatilinin ilk dört günü: En az 70 kişi yaşamını yitirdi