Ana SayfaDünyaAfrin: “Ezidiler zorla Müslümanlaştırılıyor, Alevi evleri cami yapılıyor”

Afrin: “Ezidiler zorla Müslümanlaştırılıyor, Alevi evleri cami yapılıyor”

HABER MERKEZİ – İnsan kaçırma, fidye toplama, zorla alıkoyma ve cinsel suçlarla ilgili haberlerin geldiği Afrin’de, Ezidi çocuklarının zorla camilere götürülerek Müslümanlaştırılmaya çalışıldığı, bazı okullar ile Alevilere ait evlerin de gasp edilerek cami yapıldığı iddia edildi.

Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile girdiği Afrin’den tutuklama, işkence, ölüm, kaçırılma ve fidye haberleri gelmeye devam ederken, kentte demografik yapının değiştirildiği ve asimilasyon uygulamalarının devrede olduğu belirtiliyor.

Daha önce Afrin’de Ezidi ve Alevilere ait tarihi ve kutsal mekanların talan edildiği haberleri basına yansımıştı.

Kuzey Suriye’den yayın yapan ANHA’nın haberine göre ise kentte Türkiye destekli bazı gruplar, Şerawa ve Basufan köyünde Ezidi çocukları evlerinden zorla çıkararak camilere götürüyor.

Ajans, “çocukların İslam’ın katı versiyonları ile Kur’an öğrenmeye zorlandığını”, çocuklarının camiye gönderilmesine karşı çıkan ailelerin ise işkenceye maruz kaldığını ya da kaçırıldığını aktarıyor.

Afrin’de Ezidilerin yanı sıra Aleviler de benzer bir baskı altında. Kentteki radikal İslamcı gruplardan biri, Mabata ilçesindeki bir köy okulunu yalnızca İslami konuların işlendiği şeriat okuluna çevirmiş. Ayrıca evi gasp edilen Henan Ereba adlı bir Alevinin evi cami olarak kullanılıyor.

Aynı bölgede, Alevilere ait üç evin daha gasp edildiği, bu evlerin de cami ve şeriat okuluna dönüştürülmesi için hazırlık yapıldığı iddia ediliyor.

Ne oluyor?

Türkiye, ÖSO grupları ile 20 Ocak’ta başlattığı askeri operasyon sonucunda 18 Mart tarihinde Afrin’e girdi. Bu tarihten itibaren kentten sık sık hak ihlali haberleri geliyor.

Sadece Haziran ayında 140 sivilin kaçırıldığı bildirildi. Temmuz ayının ilk yarısında ise Afrin’de yaklaşık 120 adam kaçırma, 7 cinayet, 10 soygun ve 27 baskın belgelendi, ayrıca dört tarla da ateşe verildi.

Ankara’nın PYD’ye karşı desteklediği ENKS dahi, kentteki silahlı grupların Afrin’de halka işkence yaptığını belirterek, “Türkiye ve Birleşmiş Milletler, silahlı grupların Afrin’de halka uyguladıkları tutuklama ve öldürmeleri sonlandırmalı” dedi.

Ayrıca kentte daha önce Kürtçe olan yerleşim yerleri ve kurumların adı da Türkçe ve Arapça olarak değiştirildi, kimi Afrinlilerin mülklerine el konuldu.

Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar Örgütü geçtiğimiz Temmuz ayında yaptığı açıklamada “kente radikal İslamcı Araplar yerleştirildiğini, tüm Kürtçe yazı ve tabelaların kaldırıldığını, okullardaki Kürtçe derslerin müfredattan çıkarıldığını, yaklaşık 7 bin Kürt’ten haber alınamadığını” bildirdi.

Son olarak Uluslararası Af Örgütü Ağustos ayında, Afrin’de Türkiye’nin desteklediği grupların ağır insan hakları ihlallerinde bulunduğunu açıkladı. Afrin’de yaşayan ve kentten ayrılmak zorunda kalan 32 kişiyle yapılan görüşmelere dayandırılan raporda, ağır insan hakları ihlalleri yaşandığı belirtilerek Türkiye’ye yönelik suçlamalara yer verildi.

Türkiye’yi yaşananları “görmezden gelmekle” suçlayan Af Örgütü, ihlallere son verilmesini talep etti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
CHP Sözcüsü: Kılıçdaroğlu kurultayı toplamayacak, yeni çalışma ekibi oluşturacak
Sonraki Haber
Türkiye heyeti bugün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sullivan ile görüşecek