Ana SayfaGüncelCumartesi Anneleri 700. haftada yine Galatasaray’da olacak

Cumartesi Anneleri 700. haftada yine Galatasaray’da olacak

HABER MERKEZİ – Bu hafta 700. kez toplanacak olan Cumartesi Anneleri, kendilerine destek olmak için herkesi Galatasaray Meydanı’na çağırdı. Yarın yapılacak eyleme siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kesimden katılım çağrısı da geldi.

Taksim Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından bu yana gözaltına alınarak zorla kaybedilen çocuklarının, eşlerinin, kardeşlerinin akıbetini soran Cumartesi Anneleri, 25 Ağustos’ta 700. kez bir araya gelecek.

700. hafta için herkesi Galatasaray Meydanı’na bekleyen Cumartesi Anneleri, bu hafta için sosyal medyada da “#BeniBulAnne” hashtagi ile çağrı yaptı.

Öte yandan eylemin 700. haftası için çağrı ve destek açıklamaları da gelmeye devam ediyor.

Buldan’dan katılım çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle bu hafta 700’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek olan Cumartesi Anneleri eylemine katılım çağrısında bulundu.

Kendisi de bir Cumartesi Annesi olan Buldan, eylemin 700’üncü haftasına şu sözlerle katılım çağrısında bulundu:

“Türkiye’nin adalete olan ihtiyacından kaynaklı, barışa kardeşliğe ve özgürlüğü olan inancından kaynaklı kayıpların mutlak bulunması, faili meçhullerin açığa çıkması ve yargısız infazlarda yakınlarını kaybeden insanların adaleti bulabilmesi açısından bu eylem önemli bir eylemdir. Evet her birimiz birer Cumartesi Annesi olmalıyız. Her birimiz birer Cumartesi İnsanı olabilmeliyiz ki adalet yerini bulsun. Kayıplar ve faili meçhuller bulunsun diye 700’üncü haftada buluşmak üzere.”

Sanatçılardan çağrı

Sanatçılar da 700’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek olan Cumartesi Anneleri eylemine katılım çağrısında bulundu.

Berna Laçin

“Anneleri yalnız bırakmayalım. Her annenin evladının nerede olduğunu bilmeye hakkı vardır. Cumartesi Anneleri tam 700 haftadır kayıp evlatlarını bulmak için toplanıyor. Kaç ömür eder 700 hafta çocuğu kayıp bir anneye? Faili meçhul evladı için daha kaç hafta haykırmalı adalet diye? Bizler de annelerin adalet talebinde onlarla birlikte olalım.”

Levent Üzümcü

“Bu insanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Ve bir talepleri var. Bu talepler yerine getirilmiyor. Bu, büyük bir utançtır. Bu utancın gölgesinde 700 hafta geçti. Bu korkunç bir şey. Umarım bir gün bu insanların, acıların muhatabı olabilir. Bu onurlu mücadelenin, Cumartesi Anneleri’nin yanında durmak gerekiyor. Cumartesi Anneleri’ne destek vermek bir onurdur.”

Füsun Demirel

“700 hafta kulağa az mı geliyor? Bir yılda 52 hafta var. Kaç yıl olmuş? Cumartesi Anaları yaz, kış, sıcak, yağmur, gaz, şiddet, gözaltı demeden her koşulda ve her hafta toplandılar. Yetkililere; kaybedilen, yok edilen, öldürülen eşlerini, kardeşlerini, akrabalarını sordular. Her cumartesi analar meydandan bir umutla evladına ölü ya da diri ulaşabileceğini düşledi. Yıllar süren bu mücadelede kimi analarımızı yitirdik. 700’üncü haftada ve diğer tüm haftalarda, evlatları ve eşlerinin akıbetlerini öğreninceye, failleri buluncaya dek onların yanında olmayı sürdüreceğiz. Yaşasın anaların haklı ve onurlu mücadelesi.”

Ahmet Telli

“İtirazın ısrarı insana dair bir cümledir. Cumartesi Anneleri, 700’üncü itiraz cümlesini söyleyecek. Aynı şeyi binlerce kez değişik bir şekilde söylemek demektir bu. Her hafta değişik bir ad üzerinden kurulan cümleler iktidarlar ve egemenler için utanç sayfası olacaktır. Bizler için ise bir onur sayfasıdır. Bu onurlu mücadelede Cumartesi Anneleri’yle birlikte olalım.”

“25 Ağustos’ta Cumartesi Anneleri’nin sesi olalım”

Tutsakların Sesi Platformu ise yaptığı yazılı açıklamada “700 haftadır sesimi haykırıyor annem. Kayıp, katledilen sesimi, susturmaya çalıştıkları bilincimi. Annem cumartesi, işkence tezgahlarında yarım kalan çığlığım oluyor. Galatasaray Meydanı’nda yırtılan afiş, Kayıplar Kurultayı’nda haykıran sesim” ifadelerini kullanıldı.

Açıklamada, “700. haftasında Avrupa’nın her meydanından 25 Ağustos’ta Cumartesi Annelerin’in sesi olalım. Annelerimizin bu haklı sesini duyuralım dünya halklarına” denildi.


Cumartesi Anneleri’nden 700. hafta çağrısı: Solmadı karanfilim, kaybolmadı inancım

Zorla kaybedilenlerin kızları o meydanda büyümeyi anlatıyor


Bu haber MA’dan derlenmiştir.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
"Yerel yönetimlerin özerkliği ortadan kaldırıldı"
Sonraki Haber
Ankara-Moskova hattında ardı ardına görüşmeler: Putin'den Türkiye'yle 'işbirliği' mesajı