Ana SayfaGüncelGazeteci Oğuz Güven’e 6 ay hapis cezası

Gazeteci Oğuz Güven’e 6 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – Gazeteci Oğuz Güven’e, Cumhuriyet gazetesinin internet sitesinden yayınladığı bir karikatür dolayısıyla yargılandığı davada 6 ay hapis cezası verildi.

Cumhuriyet gazetesinin yazarları olan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın köşelerinde Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’e yönelik karikatürünü yayınlamaları sonucu yazarlara ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan 2’şer yıl hapis cezaları verilmişti.

Bu sırada adliyede yaşananları gazetenin internet sitesinden yayınlayan Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de aynı karikatürü internet sitesi üzerinden yayınladığı için hakkında dava açılmıştı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Güven, yaptığı savunmada arkadaşlarının yargılandığı sırada adliyeden haberi girmek için söz konusu fotoğrafı yayınlamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Haberin sisteme girilmesinden yaklaşık 15 dakika sonra kaldırıldığını söyleyen Güven, mahkemeden beraat talep edildi.

Oğuz Güven’i suçlu bulan mahkeme heyeti, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlamasıyla 1 yıl hapis cezası ile yargılanan Güven’e alt sınırdan 6 ay hapis cezası verdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Güney Afrika tarımsal arazileri kamulaştırıyor
Sonraki Haber
Erkan Baş hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten soruşturma başlatıldı