Ana SayfaBilim ve TeknolojiKanada’da 23 milyon yıllık fosiller bulundu

Kanada’da 23 milyon yıllık fosiller bulundu

HABER MERKEZİ – Kanada’da at, kedi ve gergedanların önceki akrabalarına ait olduğu belirtilen 23 milyon yaşındaki fosiller bulundu.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki bir kazı alanında 23 milyon yıllık memeli bir canlıya ait olduğu belirlenen fosiller ortaya çıkarıldı.

AA’nın haberine göre Grasslands National Park’taki arkeolojik kazı alanında, günümüz at, kedi ve gergedanlarının 23 milyon yıl önceki akrabalarına ait olduğu belirtilen fosiller, Ottawa’daki Kanada Müzesinden Danielle Fraser başkanlığındaki bir ekip tarafından keşfedildi.

Park alanında 2017 yılına kadar yapılan kazılarda memeli türlerin fosillerine rastlamayan araştırma heyeti, 2017 yazında yapılan bir araştırmada at kemikleri ve gergedan fosilleri keşfedince, bu yıl araştırmalarına farklı bir ağırlık verdiklerini açıkladı.

Kanada basınına konuşan heyetten Danielle Fraser, “En az üç farklı at fosil türünü keşfettik. Bunlardan biri orta boy bir köpeğin büyüklüğündeydi. Bir puma büyüklüğüne yakın kedinin fosilini bulmaktan çok heyecanlandık. Ayrıca gizemli bir çene kemiği fosili bulduk, ama bu bir memeli değil” dedi.

Fosillerin, 23 milyon yıl önceki Miyosen dönemine ait olduğunu aktaran Fraser, şunları söyledi:

“Onları Kanada’da bulmak gerçekten heyecan verici ve şaşırtıcıdır çünkü son buzul döneminde meydana gelen buzullar, bu yaştaki her şeyi adeta bir kenara itti ve bu yüzden bu tür kayaçlar Kanada’da çok nadirdir.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Sanatçı Toron Karacaoğlu hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Ankara’dan ABD'ye Brunson yanıtı