Ana SayfaEkonomiSGK 143 ilaca ödeme yapmayı durdurdu: ‘Hastalar ilaca ulaşamıyor’

SGK 143 ilaca ödeme yapmayı durdurdu: ‘Hastalar ilaca ulaşamıyor’

HABER MERKEZİ – Sosyal Güvenlik Kurumu, ‘yerel ilaç üretimini teşvik etmek’ gerekçesiyle 143 ilaca ödeme yapmayı durdurdu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, “Hastalar ilaca ulaşmakta ciddi sorunlar ve mağduriyetler yaşıyor” dedi.

Türk Lirası’ndaki kayıplar ile dolar kurundaki artış ve ABD ile yaşanan kriz ilaç sektörünü ve dolayısıyla hastaları etkiliyor.

Sağlık Bakanlığı, ‘yerelleşme süreci’ kapsamında ilaç firmalarına yerli ilaç üretimi yapmaları talimatı verdi.

Habertürk’te yer alan habere göre, talimata rağmen üretimle ilgili bir gelişme olmaması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aralarında prostat, diyabet, antibiyotik, sinir sistemi ilaçlarının da bulunduğu 143 ilacı 31 Temmuz 2018’de pasife (geri ödemeyi durdurma) aldı.

Karara ilişkin Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e konuşan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, bu kararın hastaları oldukça zor bir duruma soktuğunu vurguladı.

‘İlaçları hastalara veremiyoruz’

Hastaların ilaca ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadığını belirten Saydan, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Hekimlerin hastalara reçete düzenlerken kullandıkları programda bulunan ilaç listelerinin güncel olmaması nedeniyle pasif olan bir ilaç Medula sisteminde hâlâ reçete edilebiliyor. Ancak bu pasif ilaç da geri ödeme kapsamında olan eşdeğer ilaç da hastalara verilemiyor. Bu nedenle hastalar, tedavileri için gerekli olan ilaca ulaşmakta ciddi sorunlar ve mağduriyetler yaşıyor. Örneğin, prostat büyümesinde kullanılan ilacın 7 tane eşdeğeri olmasına rağmen bu ilaçları hastalara veremiyoruz. Zira ‘Medula Sistemi’ onay vermiyor. Hastaların daha fazla mağdur olmaması için pasifteki ilaç listelerinin doktorların kullandıkları sisteme yüklenmesi ve SGK’nın Medula Provizyon sisteminde bu ilaçların eşdeğerinin verebilmesi için acilen düzenleme yapması gerekiyor. TEİS, sorunun aşılması için SGK’ya yazı gönderdi.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Benzin, motorin ve LPG fiyatlarına ÖTV zammı
Sonraki Haber
Britanya'da Roma dönemine ait kalıntılar bulundu