Ana SayfaÇalışma Yaşamı‘Flormar’daki bir kazanım tüm örgütsüz işyerlerine ümit olacak’

‘Flormar’daki bir kazanım tüm örgütsüz işyerlerine ümit olacak’

HABER MERKEZİ – Flormar kozmetik firmasında sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkarılan ve 116 gündür eylemlerini sürdüren işçilerin kazanımının işçi sınıfının kazanımı olacağını söyleyen Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı, “Herkesi Flormar işçileri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz” dedi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Flormar kozmetik firmasında, Petrol-İş Sendikası’nda sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkarılan çoğu kadın yaklaşık 130 işçinin 15 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde sürdürdükleri eylem 116. gününde devam ediyor.

Tüm baskılara rağmen işçiler arasındaki dayanışmanın ve birlikteliğin her geçen gün artığını söyleyen Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek, Evrensel’e açıklamalarda bulundu.

Birlikteliğe dikkat çeken Kırmızıçiçek, “Burada ortak çıkar etrafında, ekmek davası etrafında herkes kenetlendi. İşte bunlar 3-5 gün durup dağılacaklar, bölünecekler, parçalanacaklar ve gidecekler diye bakılıyordu. Ama tam tersine buradaki o kenetlenme bu direnişi bugüne taşıdı” diye konuştu.

“Valilik işverenden yana bir tutum içerisinde”

Henüz herhangi bir gelişme olmadığını söyleyen Şivan Kırmızıçiçek, polis baskısının devam ettiğini, pankart asamadıklarını, kapının önünde toplu şekilde duramadıklarını da belirtti.

Aynı zamanda ses araçlarının yasaklandığını hatırlatan Kırmızıçiçek, şöyle konuştu:

“Gerekçe olarak valilikten gelen talimatı gösteriyorlar. 127 arkadaşımız işinden olmuş, ekmeğinden olmuş, burada kapıda duruyor. Valisinden hükümetine kadar hiçbir devlet kurumu bundan rahatsız olmuyor. Valilik ve devletin diğer kurumları tarafsız davranmıyorlar. Tamamen taraflı, işverenden, sermayeden yana bir tutum içerisindeler.”

“Kazanım elde edersek tüm örgütsüz işyerlerine ümit olacağız”

Gebze’nin sanayi kenti olduğuna vurgu yapan Kırmızıçiçek, “Burası Marmara Bölgesi’ndeki sanayinin kalbi. Bulunduğumuz yer itibariyle de Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin göbeğindeyiz. Burada yüzlerce örgütsüz işyeri var. Bu kadar mücadele sonunda kazanım elde edilecek mi diye tüm işçilerin gözü şu anda burada. Eğer burada bir kazanım elde edersek inanıyorum ki tüm örgütsüz işyerlerine ümit olacağız” dedi.

“Herkesi Flormar işçileri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz”

Flormar’daki bir kazanımın işçi sınıfının kazanımı olacağını belirten Kırmızıçiçek, kamuoyuna destek çağrısında bulundu:

“Sınıf örgütlerinin, sınıf dostlarının, bütün işçilerin bu duruma bu şekilde yaklaşmaları, buna uygun hareket etmeleri geriyor. Bu yüzden bütün herkesi Flormar işçileri etrafında kenetlenmeye ve hep birlikte kazanmaya davet ediyoruz.”
Önceki Haber
Brezilya'da aşırı sağcı devlet başkanı adayına bıçaklı saldırı
Sonraki Haber
Ankara, İstanbul ve İzmir'de okul servisi ücretlerine zam