Ana SayfaGüncelŞahin Öner davası yarın

Şahin Öner davası yarın

HABER MERKEZİ –Diyarbakır’da 2013 yılında Şahin Öner’in ölümüne neden olan zırhlı polis aracı sürücüsü Selahattin Korkmaz’ın “kasten öldürme” suçundan tutuksuz yargılandığı davanın duruşması yarın görülmeye devam edilecek. Davanın son duruşmasında görgü tanıkları “kaza değil cinayet” demesine rağmen sanık polis hakkında tutuklama kararı verilmemişti.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde 10 Şubat 2013 tarihinde gerçekleşen bir eyleme dönük müdahale esnasında polise ait zırhlı aracın çarptığı 19 yaşındaki Şahin Öner yaşamını yitirmişti.

Öner’in ölümüne ilişkin sanık polis Selahattin Korkmaz hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle açılan dava, yarın Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edilecek.

Tanıklar “cinayet” demişti

Olaydan 5 yıl sonra açılabilen davanın son duruşması geçtiğimiz 29 Mayıs’ta görülmüştü.

Sanık polis Korkmaz’ın tutuksuz yargılandığı dava duruşmasına, İstanbul Beykoz Adliyesi’nden SEGBİS aracılığıyla katılmıştı.

Sanık polis alınan savunmasında “kusurlu olmadığını” savunurken, dinlenen tanıklar ise Öner’in kasten ezilerek öldürüldüğünü anlatmıştı.

Tanık beyanlarıyla ikinci bir Adli Tıp Raporu hazırlandı

İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun ölüm sebebine ilişkin yapılan inceleme sonucu düzenlenen 12 Haziran 2013 tarihli raporunda, Şahin Öner’in ölümünün “patlamayla mümkün genel beden travmasına bağlı çok sayıda kot kırığı ve yaygın akciğer hasarına bağlı iç kanama sonucu meydana geldiği” belirtilmişti.

Ancak görgü tanıklarının güvenlik güçlerine ait zırhlı aracın Öner’e çarptığı ve sürüklediği yönündeki beyanları üzerine, “olayın oluşuna uygun olduğu yönünde tereddütler oluşması nedeniyle” Adli Tıp Kurumu dosyayı yeniden tetkik etmişti.

15 Ocak 2014 tarihinde düzenlenen yeni raporda, “kişinin ölümüne neden olan travmatik değişimlerin bomba patlamasının basınç etkisine bağlı meydana gelebileceği, ancak adli dosya kapsamında olay yerinde bu tür bombaların kullanıldığına dair herhangi bir bulgu tanımlanmadığı ve olay yeri inceleme raporunda da tespit edilemediğinden, kişinin ölümünün görgü tanıklarının ifadelerinde belirtildiği şekilde, zırhlı polis aracının çarpması sonucu ve sürüklenmesi ile meydana gelmiş olduğu” kabul edilmişti.

Bilirkişi Raporu ne diyordu?

25 Haziran 2015 tarihli bilirkişi raporunda da 75 kod numaralı zırhlı aracın sürücüsünün “dar bir sokağa girerken yaya ve diğer taşıtları dikkatle gözetleyerek hızını ve konumunu ayarlaması ve her an etkin tedbir alacak şekilde aracını sevk ve idare etmesi gerektiği, aydınlatmanın bulunmadığı dar bir sokakta gece vakti sis ve dumanın olduğu bir ortamda ilerlerken önünde koşarak kaçmakta olan insanlara zarar vermemek amacıyla gerekli ve yeterli önlemleri almaması sebebiyle olayın meydana geldiği” gerekçesiyle şüphelinin kusurlu olduğu belirlenmişti.

Tutuklama talebinde bulunulmuş, dava ertelenmişti

Nihayetinde Öner ailesinin avukatları, görgü tanıklarının anlatımlarıyla birlikte dosyadaki mevcut kanıtlar ve bilirkişi raporları doğrultusunda sanık polisin tutuklanması talebinde bulunmuştu.

Ancak bu talebi reddeden mahkeme heyeti, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 18 Eylül’e ertelemişti.


Şahin Öner davasına dair bilgiler Hafıza Merkezi ve Mezopotamya Ajansı’ndan derlendi. Davaya dair daha detaylı bilgiye Hafıza Merkezi’nin DAVA SAYFASI üzerinden bakabilirsiniz.
Previous post
Kağıt krizi Demirören'i de etkiledi: Vatan gazetesi hafta sonu eklerini askıya aldı
Next post
Kadıköy'de gözaltındaki işçiler ile dayanışmak için eylem yapanlar serbest bırakıldı