Ana SayfaEkonomi“Yeni Ekonomi Programı’nda emeğin adı yok, kemerler sıkılıyor”

“Yeni Ekonomi Programı’nda emeğin adı yok, kemerler sıkılıyor”

HABER MERKEZİ – Hükümetin açıkladığı ekonomideki üç yıllık yol haritasını değerlendiren Prof. Dr. Konukman, programın tanıtımına katılanların sermayedar ve bürokrat olmasına dikkat çekti, “Programda emeğin adı yok” dedi. Konukman’a göre yeni programdaki hedeflerle beraber kemer sıkma politikalarına geçildiğinin de mesajı verilmiş oldu.

Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin 2019-2021 yıllarını kapsayacak ekonomideki yol haritasını açıkladı.

“Yeni Ekonomi Programı” (YEP) adı verilen programda Türkiye ekonomisinde atılacak adımların sinyali verilirken, enflasyondan büyümeye ekonominin birçok alanındaki 2021 hedefleri belirlenmiş oldu.


Ekonomide 2021 hedefleri: Öngörüler piyasaya yaklaştı, işsizlik yine çift hanelerde


Bütçe üzerine çalışmalarıyla tanınan iktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, hükümetin ekonomideki yeni yol haritasını Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Deniz Nazlım’a değerlendirdi.

‘Emeğe dair bir şey yok’

Konukman, programı açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunuşta sarf ettiği “Bütün paydaşlarımız burada” sözlerine ve programın tanıtımına katılanların sermayedar ve bürokrat olmasına dikkat çekti.

“KESK’i, TMMOB’yi, TTB’yi çağırmışlar mı, kendi paydaşları olarak görmüşler mi” sorularını da soran Konukman, “Bu programda emeğin adı yok” dedi ve ekledi:

“Kıdem tazminatını fona vermek istiyorlar, esnek çalışmanın önünü açıyor, ‘tamamlayacağız’ diyor. İşsizlik ve enflasyon rakamları eski OVP’nin çok üzerinde. Milli gelir büyüme tahminleri eskisine göre düşük. Bu şunu demek; ‘Kemerleri sıkıyorum, kusura bakma kardeşim. Saldım çayıra Mevla’m kayıra.’ OVP’nin özeti bu.”

Son olarak YEP’de 2018 yılı için yüzde 3,8; 2019 yılı için 2,3; 2020 yılı için yüzde 3.5 ve 2021 yılı için yüzde 5,5 büyüme oranı öngörüldüğünü belirten Konukman, Albayrak’ın büyümeye ilişkin ifadelerini “itiraf” olarak yorumladı: “Yani büyüme sağlıklı değildi. Biz zaten yıllardır bunu söylüyorduk. Bir defalık gelirle büyüme sağlanıyordu.”
Önceki Haber
MHP'nin af yasası teklifi Meclis'te
Sonraki Haber
Polis engelleyemedi, İbrahim Ayhan binlerin katılımıyla uğurlandı