Ana SayfaGüncel95 gündür ölüm orucunda: “Sağlık durumu tamamen ağırlaştı, ölümcül sürece girdi”

95 gündür ölüm orucunda: “Sağlık durumu tamamen ağırlaştı, ölümcül sürece girdi”

HABER MERKEZİ – Bugün tam 95 gündür ölüm orucunda olan hasta tutuklu Vefa Kartal’ın durumuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kartal’ın sağlık durumu tamamen ağırlaşmış, ölümcül sürece girmiş bulunmaktadır” denildi.

Hasta tutuklu Vefa Kartal, tutulduğu Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde başlattığı ölüm orucu eyleminin 95’inci gününde.

Kartal ölüm orucu eylemini; yapılmayan tedavisi, hasta tutukluların durumu ve cezaevlerindeki baskı politikalarına karşı sürdürüyor.

18 Eylül 2017’den bu yana tek kişilik hücrede tutulan Kartal’ın sağlık durumu kritik aşamada. Kardeşi Umut Kartal ağabeyinin bilincinin kapandığını bildirmişti.

Vefa Kartal Dayanışma tarafından yapılan son açıklamada ise “95’inci günde Kartal’ın sağlık durumu tamamen ağırlaşmış, ölümcül sürece girmiş bulunmaktadır” denildi.

Cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı duyarlılık çağrısı yapılan açıklamada, “Ölüm orucu direnişinin 95’inci gününde ölümün eşiğinde olan Vefa Kartal için duyarlı olmaya, tedavi edilmesi ve yaşaması için çaba sarf etmeye çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

HDP çağrı yaptı

Kartal’ın ölüm orucu eylemi devam ederken HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, geçtiğimiz günlerde hem Kartal’a hem kamuoyuna çağrıda bulunmuştu.

Eş Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli tarafından yapılan açıklamada, “Kartal, ağır bir sorumluluk üstlenerek sorunlara dikkat çekmeyi başarmıştır” denilmiş ve Kartal’a eylemi sonlandırma çağrısı yapılmıştı.

Açıklamada ayrıca “Demokratik kamuoyunu da bu duyarlılığa ses vermeye, Kartal’ın sesine ses olmaya ve onun bize devredeceği mücadeleyi omuzlamaya çağırıyoruz” denilmişti.

Kartal neden ölüm orucunda?

95 gündür ölüm orucunda olan hasta tutuklu Vefa Kartal’ın talepleri şöyle:

  • Temel insan haklarının sağlanması
  • Cezaevi koşullarının düzeltilmesi
  • Cezaevlerindeki baskıların ve hak ihlallerinin sonlandırılması
  • Tedavisinin yapılması

Kartal’ın sağlık sorunları

Ciddi sağlık sorunları bulunan Vefa Kartal’a iki yıl önce beyin lobları arasındaki damarlarda şişme, Hepatit B, prostat, yüksek tansiyon, ülser, bağırsak sorunu ve alerji tanıları konulmuş Kartal’ın tedavisi yapılmamıştı.

Hasta tutuklu Kartal da bu nedenle 18 Ağustos 2017 tarihinde İzmir 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeyken bu hak ihlallerine karşı açlık grevine girmiş, bu eylemine 114’üncü günde son vermişti.
Önceki Haber
Ebola salgını: Demokratik Kongo’da yaşamını yitirenlerin sayısı 78’e yükseldi
Sonraki Haber
Bulgaristan'da bir gazeteci cinsel saldırıya maruz bırakılıp öldürüldü