Ana SayfaDünyaDünya ‘yaşam destek ünitesinde’: Doğal yaşamın yüzde 60’ı yok oldu

Dünya ‘yaşam destek ünitesinde’: Doğal yaşamın yüzde 60’ı yok oldu

HABER MERKEZİ – WWF’nin ‘Yaşayan Gezegen 2018’ raporuna göre, ‘yaşam destek ünitesinde’ olduğu belirtilen Dünya’da son yarım asırda doğal yaşam nüfusu yüzde 60 oranında azaldı.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF), ‘Yaşayan Gezegen 2018’ raporunu açıkladı.

Raporda, 1970’lerden bu yana hava ve deniz kirliliği, küresel ısınma, avlanma gibi nedenlerden dolayı Dünya’daki doğal yaşam nüfusunun yüzde 60 oranında azaldığı kaydedildi.

WWF’in raporunda Dünya’nın ‘yaşam destek ünitesinde’ olduğu belirtiliyor ve “Bizler, gezegeni kurtarabilecek olan son nesiliz” deniliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı raporda, 20. yüzyıla kadar insanların doğal kaynakları tüketme hızının, doğanın bu kaynakları yerine koyma hızından yavaş olduğu da belirtiliyor.

Ancak özellikle 1970’lerden itibaren hızla artan küresel insan nüfusunu besleyebilmek için endüstriyel tarımın yaygınlaşması ve doğal kaynakları sömürme hızının artması sonucunda doğadaki insan etkisinin onarılması güç noktalara ulaştığı ifade ediliyor.

Günümüzde canlı türlerinin yok olma hızının, doğadaki insan etkisinin olmadığı dönemlere kıyasla 1000 kat arttığını vurgulayan WWF, ‘İnsanlar artık doğanın sunduğu imkânların çok daha ötesinde yaşıyor’ diyor.

Raporda, bu süreçte gezegendeki doğal yaşamın da hızla ortadan kaldırıldığı uyarısı yapılıyor.

Tatlı su canlıları daha hızlı yok oluyor

Tatlı sularda yaşayan canlı nüfusunun 1970’lerden bu yana yüzde 80 oranında azaldığını vurgulayan WWF, tatlı su canlı türlerinin diğer tüm türlerden daha hızlı yok olduğuna da dikkat çekiyor.

WWF raporuna göre, nüfusu hızla azalan deniz canlılarının da yine bir insan etkisi olan plastik çöplerle mücadele ettiği ifade ediliyor:

“Dünya genelindeki deniz kuşlarının yüzde 90’ının midesinde plastik var. Bu oran 1960’larda sadece yüzde 5’ti. Plastik kirliliği artık sadece okyanusların yüzeyi için bir tehdit değil. Derin okyanus canlıları da plastik kirliliğinden etkilenmeye başladılar.”
Önceki Haber
Diyarbakır'ın üç ilçesinde sokağa çıkma yasağı
Sonraki Haber
Soylu'dan donarak yaşamını yitiren askerlerle ilgili açıklama