Ana SayfaBilim ve Teknoloji‘Hava kirliliği ve taşıt gürültüsü kalp krizi riskini artırıyor’

‘Hava kirliliği ve taşıt gürültüsü kalp krizi riskini artırıyor’

HABER MERKEZİ – European Heart Journal’da yayımlanan bir çalışmaya göre, hava kirliliği ve taşıt gürültüsü kalp krizi riskini artırıyor.

Hava kirliliği ve taşıt gürültüsünün kalp krizi riskini artırdığı tespit edildi.

İsviçre Tropikal ve Halk Sağlığı Enstitüsü (İsviçre TPH) tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları, European Heart Journal’da yayımlandı.

Sputnik’in Science Daily’e dayandırdığı habere göre bu çalışma, yalnızca hava kirliliğinin sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin olmadığını, aynı zamanda ulaşım araçlarının çıkardığı gürültünün de kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini artırdığını ortaya koydu.

Çalışmada, 2000 ve 2008 yılları arasında İsviçre’de kaydedilen tüm ölümlü vakalar göz önünde bulundurularak, hava kirliliği ve araç gürültüsünün, kalp krizi kaynaklı ölümlerdeki kombine etkileri incelendi.

Yalnızca hava kirliliğinin dikkate alındığı analizlerde parçacık kirliliğindeki her 10 g/m³ artışın kalp krizi riskini yüzde 5.2 artırdığı kaydedilirken, çalışma, yol, tren ve uçak gürültüsü faktörünün de hesaba katılmasıyla parçacık kirliliğindeki her 10 g/m³ artışın sebep olduğu kalp krizi riskinin artışın aslında yüzde 1.9 olduğunu gösterdi.

Çalışmanın yürütücüsü İsviçre TPH’den Martin Röösli, “Çalışmamız, ulaşım gürültüsünün kalp krizi riskini, evdeki ortalama ses düzeyinde her 10 desibel artışta yüzde 2.0-3.4 artırdığını ortaya koydu” dedi.

Röösli, “Tartışmalar genellikle hava kirliliğinin ya da gürültünün sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine odaklanmakta, ancak kombine etkiyi dikkate almamaktadır. Bizim çalışmamız, her iki faktörün de aynı anda dikkate alınması gerektiğini gösteriyor” değerlendirmesinde de bulundu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kars'ın ardından Ankara'da da HDP'ye dönük gözaltı operasyonu
Sonraki Haber
Brezilya'da muhaliflerin yükselen sesi: “O değil!”