Ana SayfaGüncelYasaklara karşı: LGBTİ+ Film Platformu kuruluyor

Yasaklara karşı: LGBTİ+ Film Platformu kuruluyor

HABER MERKEZİ – Çevrimiçi erişime açık LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getirmek üzere çalışmalarına başlayan Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesinde LGBTİ+ Film Platformu kuruyor. Festival koordinatörü Esma Akyel, platformun LGBTİ+ temalı film gösterimlerine getirilen yasağa karşı ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

Pembe Hayat KuirFest, 2011 yılından bu yana LGBTİ+ hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratan, sinemadan edebiyata, müzikten videoya pek çok farklı türü buluşturan ve bu çerçevede panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve sergiler düzenleyen bir festival.

Çalışmalarına bu yıl yenilerini de ekleyen festival, sekizinci senesini LGBTİ+ Film Platformu ile açacak.

Pembe Hayat’ta yer alan habere göre internet üzerinde çevrimiçi erişime açık LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getirmek üzere çalışmalarına başlayan Pembe Hayat KuirFest, LGBTİ+ Film Platformu’nu sekizinci senesini kutlayacağı Ocak 2019’dan itibaren takipçileriyle buluşturacak.

‘Yasaklara karşı farklı bir mücadele biçimi’

KuirFest koordinatörü Esma Akyel, LGBTİ+ filmleri kütüphanesi diyebileceğimiz platformu KaosGL‘ye anlattı.

Akyel platformun, Ankara’da devam eden LGBTİ+ temalı film gösterimlerine getirilen yasağa karşı geliştirilen sosyal medya kampanyasının etkisiyle ortaya çıktığına dikkat çekti.

“Platformdaki filmler, aynı zamanda ücretsiz olarak yerelde gerçekleşecek faaliyetlerde gösterilmek üzere de kullanılabilecek” diyen Akyel, platformun dayanışmayı güçlendireceğini belirtti:

“Baskıcı rejimlerle mücadelede, sanat ve kültürün gücüne ve teknolojinin kullanımına inanarak, bu platformun filmleri bir araya getirmenin ötesinde, yasaklara karşı farklı mücadele ve örgütlenme biçimleri geliştirerek, dayanışma ağını genişletme ve güçlendirmeye katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

LGBTİ+ Film Platformu nedir?

LGBTİ+ Film Platformu, çevrimiçi erişime açık LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getiren bir kütüphanedir.

Zamanla film sayısının artacağı platform için ilk hedef ise Türkçe altyazılı 50 LGBTİ+ filminin bir araya getirilmesi.

Uzun metrajından kısasına, kurmacasından belgeseline pek çok filmin bir araya geleceği platformda, izleyiciler istediği filme tek bir site üzerinden erişebilecek ya da platformdaki diğer LGBTİ+ filmlerine göz atabilecek.

LGBTİ+ Film Platformu Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak izleyicilere sunulacak.

İlerleyen zamanlarda altyazı sistemiyle daha çok dile ulaşmayı hedefleyen LGBTİ+ Film Platformu’nda yer alacak filmler kamusal alanlarda, panel, tartışma ve söyleşi gibi etkinliklerde de sinemaseverlerle buluşabilecek.

Hazırlanan platform sitesi üzerinden Pembe Hayat KuirFest’in arşivine, geçmiş festival programlarına ve gelecek senenin hazırlıkları ile duyurularına ulaşmak mümkün olacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman'ı öldüren kişi tutuklandı
Sonraki Haber
Oyuncu Yıldırım Öcek hayatını kaybetti