Ana SayfaGüncelZehra Doğan da aralarında: 20 kadın tutuklu istekleri dışında Tarsus’a sevk edildi

Zehra Doğan da aralarında: 20 kadın tutuklu istekleri dışında Tarsus’a sevk edildi

HABER MERKEZİ – Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan aralarında gazeteci ressam Zehra Doğan’ın da olduğu 20 kadın, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri dışında sevk edildi.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 20 kadın tutuklu, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri dışında sevk edildi.

Adı sık sık hak ihlalleriyle anılan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen kadınların arasında gazeteci ressam Zehra Doğan da bulunuyor.

MA’da yer alan habere göre tutuklar aile ve avukatlarına hiçbir bilgi verilmeden sevk edildi ve içlerinde yatalak olan Halime Işıkçı ile birlikte 5 ağır hasta tutuklu daha var.

Sevk edilen tutuklulardan ismi öğrenilenler şöyle: Nebahat Şirgen, Sevgi Altınel, Zehra Doğan, Gülten Orak, Hatice Ay, Sabiha Turan, Sakine Bozkuş, Maşallah Dağ, Halime Işıkçı, Mehtap Yılmaz, Meral Temel, Evindar Aydın, Bahar Avcı, Ayhan Akgül (Talesemi hastası) Saadet Ergin, Özliyet Filizer, Rukiye Bakış.

‘Kadın tutsaklara yönelik muamele bizi endişelendiriyor’

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi Avukat Bünyamin Şeker, bu sevklerin hukuki olmadığını belirterek, cezaevinde bulunan 61 kadın tutuklunun sadece iki koğuşta tutulduğunu, 20 kişilik odada 40 kişi, 13 kişilik odada ise 20 kişinin kaldığını söyledi.

Daha önceki sevklerde cezaevindeki doluluk oranının gerekçe gösterildiğini belirten Şeker, sevklerin yeni yapılan Diyarbakır D Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne yapılması gerekirken, dün itibariyle 20 kadın tutuklunun Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini kaydetti.

Keyfi sevk politikalarının kendilerini endişelendirdiğini vurgulayan Şeker şunları söyledi:

“Karşılaştığımız herhangi bir sürgünde önceden ailelere bilgi verilmiyor. Bir sabah herkesi sürgün ediyorlar ve ailelerin çok sonra haberleri oluyor ya da biz bir müvekkilimizi ziyaret ederken bu bilgiyi elde ediyoruz. E Tipi’ndeki sürgün de öyle oldu ama bizi asıl endişelendiren, hastaların ring aracıyla götürülmesidir. Çünkü ring aracıyla götürüldüklerinde tutukluların darp edilmesi, cezaevlerine girişte çıplak arama dayatması gibi konularda kadın tutsakların yolda nasıl bir muameleye karşılaştıkları bizi endişelendiriyor.”
Önceki Haber
Sektörel güven endeksleri açıklandı
Sonraki Haber
Kaşıkçı cinayeti: Çavuşoğlu, 'Uluslararası mahkemeye taşıma niyetimiz yok' dedi