Ana SayfaEkonomiDİSK-AR: Son iki ayda işsiz sayısı 500 bin kişi arttı

DİSK-AR: Son iki ayda işsiz sayısı 500 bin kişi arttı

HABER MERKEZİ – DİSK-AR’ın, değerlendirdiği TÜİK’in işsizlik raporuna göre son iki ayda işsiz sayısındaki artış 500 bin kişi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde işsiz sayısı 2018 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 266 bin kişi artarak 3 milyon 670 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık artış ile yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşti.


266 bin kişi daha eklendi: İşsiz sayısı tırmanıyor


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) İşsizlik ve İstihdam Raporu’na göre ise geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon 352 bine ulaştı, geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 18 olarak hesaplandı.

Buna göre işsiz sayısı son iki ayda 500 bin kişi artış gösterdi.

Öte yandan kadın ve genç işsizlik de geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. “Kadın ve genç işsizliği ürkütücü boyutlarda” denilen rapordaki verilere göre kadın işsizliği yüzde 15,1’e çıkarken, genç işsizlik yüzde 20,8 ulaştı.

Raporda, ‘ekonomik kriz’in etkisini henüz tam anlamıyla göstermediği, ancak istihdam üzerindeki olumsuz etkisini giderek daha net biçimde ortaya koyduğu kaydedildi.

İşsizliğin azaltılması için öneriler

DİSK-AR’ın işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması amacıyla sunduğu öneriler ise özetle şöyle:

 • Çalışanların sorumlu olmadıkları krizin sonuçlarından korunması için toplu işten çıkarmaların yasaklanmasını ve yargı iznine bırakılmasını istiyoruz.
 • Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.
 • İş başında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyerlerin ve bursiyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.
 • “Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.
 • Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.
 • Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun “insana yaraşır iş” yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.
 • Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
 • Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimî işçi statüsüne geçirilmelidir.
 • İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmeli ve yararlanma koşulları özellikle kriz dönemlerinde kolaylaştırılmalıdır.
 • Ücret Garanti Fonu kapsamı genişletilmesi işçilerin 6 aylık her türlü işçilik alacağı garanti kapsamına alınmalıdır.
 • Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım emeği devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Devletin sakalı hep “Yeşil” uzuyor - Akın Olgun
Sonraki Haber
Amed Şehir Tiyatrosu’ndan Yavuz Akkuzu: Kürt tiyatrosu politikayla iç içe ilerliyor