Ana SayfaToplumsal CinsiyetKadın sünneti Afrika’da azalıyor, Ortadoğu’da artıyor

Kadın sünneti Afrika’da azalıyor, Ortadoğu’da artıyor

HABER MERKEZİ – Dünya genelinde 200 milyon kadın ve kız çocuğu kadın sünnetine maruz kalırken, bu uygulamadan 15 yaş altı 44 milyon çocuk etkilendi. Son veriler ise kadın sünnetinin Afrika’da azalırken, Ortadoğu’da arttığına işaret ediyor.

Kadınların cinsel haz almalarını engellemek amacıyla yapılan kadın sünneti, son yıllardaki bilgilendirme çalışmaları sayesinde giderek azalıyor.

Doğu Afrika ülkelerinde yapılan bir araştırmaya göre kız çocuklarında sünnet edilme oranı 10 kat azaldı. Buna göre 1995 yılında yüzde 71,4 olan sünnet edilme oranı 2016 yılında yüzde 8’e kadar geriledi. Bu ise her yıl ortalama yüzde 7,3’lük bir düşüşe denk geliyor.

BMJ Global Health adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre Kuzey Afrika ülkelerinde de kız çocuklarını sünnet etme oranı yıllık ortalama yüzde 4,4 düşerken, Batı Afrika’da yıllık yüzde 3’lük bir düşüş kaydedildi.

Irak ve Yemen’de artış var

ANF’nin aktardığına göre aynı dönemde Irak Kürdistan Bölgesi’nin de içerisinde olduğu Irak ile Yemen’de kadın sünneti oranlarında ise ciddi bir artış söz konusu.

Bu iki ülkede 1997 yılında kız çocuklarına sünnet oranı yüzde 1 iken, 2013’te yüzde 15,9’a kadar yükseldi.

Aynı dönemde Orta Afrika ülkelerinde sünnet edilme oranları 0,2 puanlık bir artış gösterdi.

Bilinçlendirme çalışmaları düşüşte etkili oldu

Sosyolog Isabelle Gillette’ye göre kimi ülkelerde artış yaşansa da özellikle Afrika’da kadın sünnetindeki düşüş, büyük oranda yapılan bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları sayesinde kaydedildi.

Gillette, birçok kuruluşun sağlık ve sosyal çalışanlara yönelik eğitimler vermesi, dini önderlerin bu konuya duyarlı kılınması ve özellikle kadınlar ve gençler üzerinde yapılan çalışmaların etkili olduğunu belirtiyor.

Birçok ülkeye ait veriler yok

Kadın sünnetinde yaşanan düşüşe rağmen araştırmaya katılan kimi kadınların korktukları için yanlış beyanda bulundukları da tahmin ediliyor.

Araştırmada, kadın sünnetinin olduğu Hindistan, Tayland, Malezya, Endonezya ve İsrail gibi ülkelere ait veriler ise yok. Ancak sadece Endonezya’da on milyonlarca kadının zorla sünnet edildikleri biliniyor.

Kadın sünnetinin özellikle Irak Kürdistan Bölgesi’nde yaygın olduğu bilinen bir gerçek. UNICEF verilerine göre Erbil ve Süleymaniye’de 15-49 yaş arası kadınların yarısından fazlası, Kerkük’te ise yüzde 20’si buna maruz kalmış.
Önceki Haber
FEMEN, Paris'e gelen başkanları protesto etti: "Savaş suçluları, hoşgeldiniz"
Sonraki Haber
Ovacık’ın ‘komünist başkanı’ bu kez Dersim’den aday adayı