Ana SayfaÇalışma YaşamıKESK’li kadınlar ‘Kadın Emeği ve İstihdam Çalıştayı’nda buluşuyor

KESK’li kadınlar ‘Kadın Emeği ve İstihdam Çalıştayı’nda buluşuyor

HABER MERKEZİ – KESK’li kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesinde Ankara’da düzenlenecek olan ‘Kadın Emeği ve İstihdam Çalıştayı’nda bir araya geliyor.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na (KESK) bağlı kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesinde 9-10 Kasım tarihlerinde Eğitim Sen Genel Merkezi’nde “Kadın Emeği ve İstihdam Çalıştayı” düzenliyor.

Burada bir araya gelecek olan kadınlar, iki gün boyunca güvencesiz çalışmanın kamu emekçisi kadınları nasıl etkilediğini, AKP iktidarının kadın istihdam politikalarını, kadınları daha da yoksullaştıran ekonomik krizi ve mücadele olanaklarını tartışacak.

Çalıştayın ilk gününde, “Geçmişten bugüne kadın istihdam politikaları ve mevcut durum”, “Kadın istihdamına, iş güvencesine ve sosyal haklara dair uluslararası normlar”, “Kadın emeği ve istihdamındaki dönüşümün kamudaki biçimleri”, “Toplumsal cinsiyet istihdam ilişkisi”, “Ekonomik krizlerin kadın emeğine ve istihdamına yansımaları”, “Kadın emekçilerin örgütlenme, mücadele ve dayanışma deneyimleri” başlıklı sunumlar ile bir ayı aşkın süredir illerde yapılan yerel atölyelerin sonuç raporları paylaşılacak.

‘Yoksulluğa ve şiddete karşı kadınlar buluşuyor’

İkinci gün ise, “Ekonomik krizin kadın kamu emekçilere yansımaları ve mücadele olanakları ” ile “Örgütlenme ve mücadele stratejileri, Ne yapmalı nasıl yapmalı?” konuları ele alınacak.

Kadınlar bu çalıştay ile önümüzdeki sürecin örgütlenmesine dair bir yol haritası çıkarmayı amaçlıyor.

Çalıştayın üçüncü gününde ise KESK Kadın Meclisi’nde sendikal-siyasal süreç değerlendirmeleriyle birlikte bir yıllık mücadele programı oluşturulacak.

KESK’li kadınlar bu yıl, ”Yoksulluğa, Güvencesizliğe Ve Şiddete Karşı Kadınlar Mücadelede Buluşuyor” sloganıyla 25 Kasım’a hazırlanırken, işyerlerinde ve alanlarda kitlesel eylemlilikler yapmayı planlıyor.

Previous post
'İşçiler için temel ruhsal unsur güvencesizlik'
Next post
HDP'li Mahmut Toğrul'a 2 yıl 6 ay hapis cezası