Ana SayfaDünyaUluslararası İnsan Hakları Ligi’nden Leyla İmret’e ödül

Uluslararası İnsan Hakları Ligi’nden Leyla İmret’e ödül

HABER MERKEZİ – Uluslararası İnsan Hakları Ligi, Carl von Ossietzky adına verdiği ödülü bu yıl görevden alınan Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ve insan hakları savunucusu Ottmar Miles Paul’e verdi.

Uluslararası İnsan Hakları Ligi tarafından 1962 yılından bu yana Alman gazeteci ve yazar Carl von Ossietzky adına verilen ödüllerin bu yıl kimlere verileceği belli oldu.

Lig bu yılki Carl von Ossietzky ödülünün görevden alınan Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ve insan hakları savunucusu Ottmar Miles Paul’e verildiğini açıkladı.

‘Türkiye’nin savaş suçlarını anlattı’

Yapılan yazılı açıklamada, Almanya’da yaşayan İmret’in genç yaşta 2014 yılında yapılan seçimlerde Cizre Belediye Eşbaşkanlığı görevini kazandığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“İmret seçimlerde yüzde 83’lük bir oranla seçildi. Savaşın ağır tahribatları olan Cizre’nin yeniden kalkınması ve kentte eşit bir yaşamın sağlanması için mücadele etti. Ancak 2015 yılında yapılan milletvekili seçimlerinin ardından Türk-Kürt savaşı yeniden kızıştı ve Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Daha sonra görevden alınan İmret hakkında soruşturmalar açılınca kendisi yeniden Almanya’ya dönmek zorunda kaldı.”

“2018 yılında Paris’te gerçekleşen uluslararası mahkemede Cizre’de Türk devletinin savaş suçları ile insan hakları ihlallerini anlatı. Sürgünde seçimle seçildiği Cizre belediye eşbaşkanlığı görevine dönmesi için mücadele etti. Ayrıca kendisi Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl çözümünden yana ve bunun için de çalışmalarını sürdürüyor.”

Ödüller, 16 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kanada, 1939'da Nazi zulmüne terk ettiği Yahudilerden resmen özür diledi
Sonraki Haber
Tartışmalı sağlık düzenlemesi komisyondan geçti