Ana SayfaGüncelAçlık grevi 36’ncı gününde: Leyla Güven dikkat dağınıklığı yaşıyor

Açlık grevi 36’ncı gününde: Leyla Güven dikkat dağınıklığı yaşıyor

HABER MERKEZİ – Açlık grevi eylemini 36 gündür sürdüren tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in avukatı Cemile Turhallı Balsak, müvekkilinin dikkat dağınıklığı yaşadığını, uyku düzeninin bozulduğunu, ses ve ışığa karşı hassaslaştığını ve kilo kaybının arttığını söyledi.

Tutuklu yargılandığı davanın Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Kasım’da görülen duruşmasında “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için açlık grevine başladığını” duyuran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 36’ncı gününde.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güven’in avukatı Cemile Turhallı Balsak, müvekkilinin sağlık durumuna ilişkin bilgiler paylaştı.

Mezopotamya Ajansı’na müvekkiliyle dün yaptığı görüşmeyi anlatan Balsak, Güven’in 6 kilo verdiğini, ışık ve sese karşı hassaslaştığını dile getirerek, dikkat dağınıklığı yaşaması nedeniyle kitap okumayı bıraktığını kaydetti.

Avukat Balsak, Güven’in günde 3-4 saat ancak uyuyabildiğini ve uyuma zorluğu çektiğini de söyledi.

Güven’in günlük rutin sağlık kontrollerinin yapıldığını dile getiren Balsak, bütün belirtiler bir arada düşünüldüğünde müvekkilinin girmiş bulunduğu açlık grevinden dolayı sağlığı açısından kritik aşamaya geldiğini söyledi.

Balsak ayrıca, B1 vitamini Türkiye’de bulunmadığı için yurtdışından getirilmesi için Diyarbakır Cezaevi idaresinin harekete geçtiğini dile getirdi.

Avukat Balsak, yaptıkları girişimler sonucu cezaevi idaresinin ilaçların getirilmesi için Türk Eczacılar Birliği’ne başvuru yaptığını, idarenin başvurunun sonucunu beklediğini belirtti.

Güven’in talebi ne?

HDP Hakkari Milletvekili Güven, ne ailesi ne de avukatları ile görüşmesine izin verilen “Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılana dek açlık grevi eylemini sürdüreceğini” söylüyor.

Güven, “Öcalan’a bugün fazlasıyla ihtiyaç var. Ondan gelecek mesaj çok önemli olacak. Avukat, aile görüşlerinin olması gerekiyor. Talebim ağırlaştırılmış tecridin son bulmasıdır” diyor.

Previous post
"AKP her şeyi mülkiyete çevirdi, mülklüleştirerek birikim süreci başlattı"
Next post
Demirtaş’ın tutukluluğuna devam kararı