Ana SayfaGüncelAlman meclisi raporuna göre Türkiye Suriye’de ‘işgalci güç’

Alman meclisi raporuna göre Türkiye Suriye’de ‘işgalci güç’

HABER MERKEZİ – Alman meclisi uzmanlarının hazırladığı bilirkişi raporunda, “Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığının uluslararası hukuk açısından işgal kriterlerini karşıladığı” tespitinde bulunuldu.

Almanya’da Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanan raporda, Türkiye Suriye’de “işgalci güç” olarak değerlendirildi.

Dokuz sayfalık rapor, Federal Meclis Sol Parti grubunun girişimi üzerine hazırlandı.

DW Türkçe’nin Alman basınından aktardığına göre söz konusu raporda, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin ile Azez, el Bab ve Cerablus bölgelerindeki askeri varlığı tam olarak incelendiğinde uluslararası hukuk açısından askeri işgal kriterlerini karşılamaktadır” ifadesi kullanıldı.

Alman hükümetine uyarı ve eleştiri

Sol Parti meclis Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen, bilirkişi raporunun Alman hükümeti için bir uyarı olması gerektiğini belirterek Alman hükümetinin Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerini uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendirmekten kaçınmasını eleştirdi.

Dağdelen, “Tüm uzman raporları ve Alman meclisinde grubu bulunan bütün partilerin tutumuna rağmen Suriye’nin bazı bölgelerine NATO müttefiki Türkiye tarafından girilmesi ve işgalini hâlâ uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendirmemek bir skandaldır” diye konuştu.

Mart ayında da rapor hazırlanmıştı

Alman Federal Meclisi’nin Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin Mart ayında açıkladığı bir raporda da, Türkiye’nin Afrin’e askeri harekâtının devletler hukukuna uygunluğu konusunda şüpheler bulunduğu sonucuna varılmıştı.

Raporda, “Türk hükümetinin, meşru müdafaaya neden olacak kendisine yönelik silahlı bir saldırıya dair henüz somut bir kanıt sunamadığı” değerlendirmesine yer verilmişti.

Türkiye “meşru müdafaa” demişti

Türkiye, Afrin’e dönük “Zeytin Dalı” isimli harekatına hukuki gerekçe olarak BM Şartı’nın 51’inci maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkını göstermişti.

Previous post
Adana ve Urfa'da kadın cinayetleri
Next post
Erdoğan: Uzaydan kutuplara kadar her noktada çalışmalar yürütüyoruz