Ana SayfaDünyaAlmanya’da CDU’nun yeni lideri: Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da CDU’nun yeni lideri: Annegret Kramp-Karrenbauer

HABER MERKEZİ – Almanya’da iktidarın büyük ortağı muhafazakar Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin yeni lideri Genel Sekreter Annegret Kramp-Karrenbauer oldu.

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin yeni Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in parti genel başkanlığına yeniden aday olmaması üzerine üç aday arasından seçilen 55 yaşındaki Kramp-Karrenbauer, 517 oy alarak CDU’nun genel başkanlığına seçildi.

CDU Genel Sekreterlik görevini yürüten Kramp-Karrenbauer, Başbakan Merkel’in Ekim ayı sonunda genel başkanlıktan çekileceğini duyurmasının ardından, adaylığını ilk açıklayan siyasetçi olmuştu.

Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir?

DW Türkçe’de yer alan habere göre Annegret Kramp-Karrenbauer, parti tabanına yakın bir siyasetçi olma özelliği taşıyor.

Kramp-Karrenbauer, Merkel’e yakın isimler arasında bulunuyor ama siyasi çalışmalar konusunda her düzeyde deneyime sahip bir isim.

Siyasal bilimler ve hukuk öğrenimi gören Kramp-Karrenbauer, 1998 yılında yaklaşık 6 ay kadar Federal Meclis’te milletvekili olarak görev yaptı. Ancak dönemin Saar eyaleti Başbakanı ve bugün Anayasa Mahkemesi yargıcı olan Peter Müller’in desteği ile eyalet politikasına geri döndü.

Saar eyaletinde 12 yıl boyunca içişleri, aile ve kadın, eğitim ve kültür, çalışma ve sosyal işler ile adalet bakanlıkları görevlerini yürüttü.

2011 yılında Müller’in halefi olarak Saar eyaleti başbakanlığına seçildi. Hristiyan Demokrat Birlik içinde, eyalet başbakanlığı yürüten ikinci kadın siyasetçi oldu.

2017 yılının Mart ayında Saar eyaletinde yapılan seçimlerde Annegret Kramp-Karrenbauer’in liderliğindeki CDU, oylarını 5 puan artırdı ve oyların yüzde 40,7’sini aldı. Bu başarı, CDU’nun federal düzeyde yürüttüğü siyaset açısından çok önemliydi.

Kramp-Karrenbauer, Şubat 2018’de ise CDU Genel Sekreteri seçilerek, siyasi hayatını Berlin’de sürdürmeye başladı.

Merkel’in halefi olarak seçilen Annegret Kramp-Karrenbauer, başbakanlıktaki koalisyon görüşmelerinde veya CDU’nun parti yönetiminin toplantılarında Merkel ile birlikte çalışacak.

Kramp-Karrenbauer, CDU’da siyasetin artık tabandan yukarıya doğru şekillenmesi gerektiğini söylüyor.

Previous post
Demirtaş'tan Le Monde gazetesine çağrı
Next post
Yemen'de her hafta 123 sivil ölüyor ve yaralanıyor