Ana SayfaDünyaBM: Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetine dair soruşturması yeterli değil

BM: Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetine dair soruşturması yeterli değil

HABER MERKEZİ – BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shamdasani, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturmanın “tek kelimeyle yeterli olmadığını” ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında, AA muhabirinin gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Shamdasani, “(Cinayetin) Başından bu yana söylediğimiz gibi hala uluslararası soruşturma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

‘Soruşturma yeterli değil’

Suudi Arabistan’ın yürüttüğü soruşturmayı yeterli görmediklerini belirten Shamdasani, şu ifadeleri kullandı:

“Hükümeti eleştiren bir gazetecinin cinayetinin, o hükümetin başka bir ülkedeki konsolosluğunda işlendiği göz önüne alındığında, soruşturmanın Suudi Arabistan tarafından yürütülmesi tek kelimeyle yeterli değildir. Uluslararası bir müdahillik gerekiyor ve biz bunun güçlü şekilde arkasındayız.”

Kaşıkçı cinayetine ilişkin, Suudi Arabistan makamlarıyla cinayetin ilk gününden itibaren görüştükleri bilgisini paylaşan Shamdasani, başlatılacak bir uluslararası soruşturmanın adresinin de BM’nin merkezinin bulunduğu New York olduğunu dile getirdi.
Önceki Haber
KESK'in İstanbul mitingi 22 Aralık'ta: 'Krizin faturasını ödemeyeceğiz'
Sonraki Haber
Şengal ve Mahmur’a saldırı sonrası Erdoğan’dan açıklama