Ana SayfaGüncelDemirtaş ve Önder’e verilen hapis cezaları onandı

Demirtaş ve Önder’e verilen hapis cezaları onandı

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e 3 yıl 6 ay verilen hapis cezaları onandı.

17 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Newroz kutlamasında yaptıkları konuşmalar nedeniyle, “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası verilmişti.

Demirtaş’a 4 yıl 8 ay ve Önder’e 3 yıl 6 ay verilen hapis cezalarına, iki ismin avukatları itiraz etmişti.

İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi, cezaları onadı.

Demirtaş’ın avukatlarından ilk tepkiler şöyle:

Demirtaş’tan karara tepki

Karara ilişkin avukatları aracılığıyla Twitter üzerinden açıklama yapan Selahattin Demirtaş şunları ifade etti:

“Yapın, “yapmayın” demiyorum da bu kadar aleni, acemice ve kepazece yapmayın böyle. İktidarın emrindeki yargının verdiği cezayı da tehditlerini de tanımıyorum. Beni ve arkadaşlarımı sadece bedenen içeride tutmayı başarıyorsunuz. Geri kalan her şeyi de kaybediyorsunuz. İki yıldır içerideyiz, HDP olarak biz büyüyoruz, siz küçülüp zavallılaşıyorsunuz.

Faşizme karşı direnmeye devam edecek ve kazanacağız. Suç işleyen tüm yargıçlar bir gün yargıya hesap verecekler. Bizi teslim alamazsınız. Bize diz çöktüremezsiniz. Bütün halkımız partisinin etrafında kenetlenmeli, moralle, inançla ve kararlılıkla her yerde faşizmi geriletmek için direnmelidir. Herkese yürek dolusu selamlar, Mücadeleye devam…”

HDP: Vazgeçmeyeceğiz

HDP’den de karara ilişkin ilk açıklama geldi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Yargı, ‘AİHM’in Demirtaş kararını tanımıyorum, işi bitireceğiz’ diyen Erdoğan’ın talimatına uymuş, bağımlı olduğunu göstermiştir. Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Ne olmuştu?

Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu ile ilgili kararını 20 Kasım’da açıklayan AİHM, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine ve ‘siyasi nedenlerden ötürü, muhalefetin sesini kısmak için tutuklandığına’ hükmetmişti.

Karara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” demişti.

Demirtaş ise hakkında verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının onanması için siyasi baskı yapıldığını söyleyerek, “Hükümet cephesinin yapmayı planladığı ‘hamle’ ve ‘işi bitirme’ operasyonunun ne olduğu artık anlaşılıyor” ifadesini kullanmıştı.

Son olarak Demirtaş’ın, 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve İstinaf Mahkemesi’ne gönderilen dosyanın AİHM’in 20 Kasım’da verdiği ihlal kararından bir gün önce incelemeye alındığı ortaya çıkmıştı.

Demirtaş’ın avukatları ise bunun “AİHM’in kararı bizi bağlamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği ‘hamle’ olduğunu söylemişti.


Demirtaş ve Önder’e hapis cezası


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cahiers Du Cinéma'dan 2018’in en iyi filmleri listesi
Sonraki Haber
Adana'da iş cinayeti: Çöp kamyonundan düşen işçi yaşamını yitirdi