Ana SayfaDünyaDemokratik Kongo’da etnik çatışma: Üç günde 45 kişi yaşamını yitirdi

Demokratik Kongo’da etnik çatışma: Üç günde 45 kişi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde iki etnik grup arasındaki çatışmalarda üç günde en az 45 kişi hayatını kaybetti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 16 Aralık’tan bu yana etnik çatışmalar yaşanıyor.

Banunu etnik grubu üyeleri ile Batendéler arasında çıkan çatışmalarda şu ana dek en az 45 kişi yaşamını yitirdi, 60 kişi de yaralandı.

Kongo Nehri kıyısındaki Mai-Ndombe vilayetinde yaşanan şiddet olaylarının, Banunuların Batendélere ait topraklardaki bir şefi istemesi üzerine yaşandığı belirtiliyor.

Mai-Ndombe eyaleti valisi Gentiny Ngobila, Pazartesi gecesi sükunetin geri döndüğünü belirterek, hükümetin asker ve polisten oluşan müdahale birliklerini bölgeye gönderdiğini söyledi.

Vali, “İki halk tarafından işlenen bu barbarca eylemleri kınıyoruz” dedi.

Vali Ndombe’ye göre şiddet olayları, ülkede yürütülen mevcut seçim kampanyası ile bağlantılı değil, iki toplum arasındaki bir çatışma.

Ülkede, dört gün sonra seçimlere gidilecek. Bu nedenle gerilim yüksek.

Zaten seçimler öncesi yaşanan şiddet olaylarında da altı kişi hayatını kaybetti. Ancak yetkililer yine seçimle bağlantısı olmadığını iddia ediyor.

2009 ile 2010 yılları arsında da en az 110 bin kişi, ülkenin kuzey batısındaki Equateur eyaletinde yaşanan etnik çatışmalar nedeniyle, Kongo Cumhuriyeti’nin kuzey ucundaki Likouala iline sığınmıştı.

Previous post
Gazeteci Hamza Gündüz’e hapis cezası
Next post
Trakya'da okullara kar tatili