Ana SayfaDünyaFransa’da polisin attığı gaz fişeği sonucu bir kadın yaşamını yitirdi

Fransa’da polisin attığı gaz fişeği sonucu bir kadın yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Fransa’nın Marsilya kentinde ‘Sarı Yelekler’ eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin yüzüne isabet etmesi sonucu yaralanan 80 yaşında bir kadın hayatını kaybetti.

Fransa’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlayan, zamanla ise iktidara karşı isyana dönüşmüş olan ‘Sarı Yelekliler’in eylemleri (Gilets Jaunes) sırasında bir kişinin daha hayatını kaybettiği öğrenildi.

1 Aralık Cumartesi günü Marsilya kentinde 80 yaşındaki Cezayir kökenli Zineb Romdhane isimli kadın, 4’üncü kattaki evinin panjurlarını kapatmak isterken polisin attığı gaz fişeğinin yüzüne isabet etmesi sonucu yaralandı.

Hastanede ameliyata alınan kadının yaşamını yitirdiği açıklandı.

Fransa’da aile üyelerinden kimsenin olmadığı belirtilen kadının, ailesinin bulunduğu Cezayir’e gönderilecek.

Romdhane’ın ailesiyle iletişim halinde olan avukatlardan biri, kadının yüzünün tamamen parçalandığını da belirtti.

17 Kasım’dan bu yana süren eylemler sırasında dolaylı sebeplerle üç kişinin hayatını kaybettiği de belirtiliyor.

Ülke genelinde süren eylemlerde bin civarında kişi yaralanırken, bunlardan iki yüz kadarı polis. Protestolar sırasında yaklaşık bin 500 kişi ise gözaltına alındı.


‘Sarı Yelekliler’ isyanı: Lise öğrencileri ve ambulans şoförleri de eylemde


Ne oluyor?

Fotoğraf: Reuters

Fransa’da Ekim ayından bu yana örgütlenen ve 17 Kasım’da farklı merkezlerde yüz binlerce kişinin yollara çıkmasıyla eylemlerine başlayan ‘Sarı Yelekliler’ hareketi gündemdeki yerini koruyor.

Haftalardır devam eden protestolar Fransa’nın ‘küresel ısınma ile mücadele etmek’ adına akaryakıt zammına ve ek vergiler getirmesine karşı başlasa da zamanla hükümetin diğer politikalarından ve hayat pahalılığından şikayet eden insanların da katılımıyla genişliyor.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan çağrılarla düzenlenen protestolar, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüşmüş durumda.

Protestocular her araçta bulunması zorunlu olan fosforlu sarı yelekleri giydikleri için ise “Sarı Yelekliler” olarak adlandırılıyor.

‘Tipik bir taban hareketi’ olduğu belirtilen ‘Sarı Yelekliler’ hareketinin lideri yok ve eylemleri herhangi bir siyasi parti veya sendika örgütlemiyor.

Diğer yandan 24 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde eylemlerin adresi başkent Paris’in meydan ve sokakları oldu. Reuters haber ajansına göre bu eylemler, Paris’te 1968’den beri görülen en büyük protestolar.


Karınca Dış Haberler

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gripin işçileri 7 gündür grevde: Talep yüzde 25 zam
Sonraki Haber
Yerel seçimler: Akşener, partisinin 5 kentteki adaylarını açıkladı