Ana SayfaDünyaLibya Dışişleri Bakanlığı’na saldırı: En az üç kişi yaşamını yitirdi, yedi yaralı var

Libya Dışişleri Bakanlığı’na saldırı: En az üç kişi yaşamını yitirdi, yedi yaralı var

HABER MERKEZİ – Libya’da Ulusal Uyum Hükümeti’ne bağlı Dışişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az üç kişi yaşamını yitirdi, yedi kişi de yaralandı.

Libya’nın başkenti Trablus’taki Ulusal Uyum Hükümeti’ne bağlı Dışişleri Bakanlığı’na bombalı sadırı gerçekleştirildi.

Saldırıda en az üç kişi yaşamını yitirdi, yedi kişi yaralandı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Libya Channel TV’ye konuşan bir bakanlık yetkilisi, iki kişinin bakanlık binasına saldırdığını söyledi.

Yetkili, saldırganlardan birinin ‘intihar eylemcisi’ olduğunu ve üzerindeki bomba düzeneğini patlattığını, diğer silahlı kişinin ise yakalandığını açıkladı.

Saldırıyı üstlenen olmadı

Al Wasat haber sitesi ise yine Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, patlama öncesinde bakanlık binasını hedef alan silah sesleri duyulduğunu, silahlı bir saldırganın önce binaya girdiğinin görüldüğünü ifade etti.

AFP’ye göre ise binaya giren silahlı saldırganlardan biri üzerindeki bombayı patlatmadan önce, bakanlığın önündeki bir bombalı araç patlatıldı.

Libya Channel TV saldırının General Halife Hafter’in kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu’nun destekçileri tarafından yapıldığını duyursa da henüz saldırıyı üstlenen olmadı.

Ülkede iki hükümet var

Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinin ardından Libya’da biri Trablus, diğer ise Tobruk merkezli iki hükümet kuruldu.

Trablus’taki hükümet Birleşmiş Milletler tarafından tanınırken, Tobruk hükümeti ülkede büyük oranda kontrol sağlamış olan ve iç politikada etkili General Halife Hafter tarafından destekleniyor.

Previous post
İZBAN işçileri: Grevimiz asıl şimdi etkisini gösterecek, hakkımızı alacağız
Next post
Asgari ücretteki artış: ‘Kaşığın ucuyla verilen kemer sıkma politikasıyla geri alınacak’