Ana SayfaGüncelNedeni Gezi: Memet Ali Alabora hakkında yakalama kararı

Nedeni Gezi: Memet Ali Alabora hakkında yakalama kararı

HABER MERKEZİ – Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra açılan soruşturmalar kapsamında oyuncu Memet Ali Alabora hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Oyuncu ve yönetmen Memet Ali Alabora hakkında beş yıl önceki İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerinden dolayı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme” iddiasıyla ‘tutuklamaya yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği kararda şu ifadeler yer aldı:

“Elde edilen bulgu ve tüm dosya Gezi eylemleri olarak bilinen olayların Osman Kavala önderliğinde Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş tarafından gerçekleştirilen organizasyon neticesinde planlı ve sistemli olarak gerçekleştirildiği açıktır. Nihai amaç ülkedeki şiddet eylemlerini marjinal gruplara ve terör örgütlerine kanalize ederek ülke geneline yayıp kaos ve kargaşa yaratarak mevcut hükümeti işlevsiz hale getirmek olduğu anlaşılmıştır…”

Erdoğan, Kavala’yı hedef almıştı

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada bir yıldır iddianamesiz cezaevinde tutuklu bulunan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’yı hedef almıştı.

Adını anmadan “Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan bir kişi şu anda içeride” sözleriyle Kavala’ya işaret eden Erdoğan, “Onun arkasında meşhur Macar Yahudisi Soros var. Bu adam dünyada milletleri bölmekle adeta birilerini görevlendiren parası bol birisi” demişti.

‘Babadan zengin’ dediği Kavala’yı ‘Soros’un Türkiye temsilcisi’ ilan eden Erdoğan, iş insanını ‘Türkiye’yi parçalayıp bölen terör eylemlerine karşı her türlü desteği veren kişi’ olarak tarif etmişti.

5 yıl sonra yeni Gezi soruşturmaları

5 yıl önceki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili son dönemde ayrı ayrı davalar açılıyor.

100’ün üzerinde kişiye dava açılırken, yaklaşık 600 kişi hakkında soruşturma sürüyor.

Soruşturmalar nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, soruşturmalara “Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz” diyerek tepki göstermişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstanbul'da 11 yolcu kapasiteli servis aracı kaza yaptı: 14 yaralı
Sonraki Haber
Yeni Kaledonya'da 7.5'lik deprem ve tsunami uyarısı