Ana SayfaGüncel‘Panzer davası’: Sadece 2 dakika sürdü, duruşma Şubat’a ertelendi

‘Panzer davası’: Sadece 2 dakika sürdü, duruşma Şubat’a ertelendi

HABER MERKEZİ – Silopi’de bir polis panzerinin evlerine girmesi sonucu hayatını kaybeden Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan polislerin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması bilirkişi raporunun mahkemeye sunulmaması üzerine ertelendi. Bir sonraki duruşma 14 Şubat’ta görülecek.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017 gecesi uykudaki 7 yaşındaki Muhammed ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması görüldü.

Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım ile avukatları hazır bulundu.

14 Şubat’a ertelendi

Gecikmeli başlayan duruşma kimlik tespitinin ardından başladı.

Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada İstanbul Teknik Üniversitesi’nden seçilecek iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman 3 kişilik bilirkişi heyetinden sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda istediği raporun ellerine ulaşmadığını belirtti.

Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım’a söz hakkı verilmesinin hemen ardından duruşma 14 Şubat 2019 tarihine ertelendi.

Dava hakkında

Polis Ömer Yeğit ve amiri Murat Maden hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Olay sonrası tutuklanan sanık polis Yeğit ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Yeğit, olaydan kendisini görevlendiren İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan ile yetkilileri sorumlu tutarken, davada adı geçen polis Tuncay Taşdemir ile İlçe Emniyet Müdürü Erdoğan’ın disiplin soruşturması neticesinde ceza aldıkları ortaya çıkmıştı.

Davanın 25 Ekim’de görülen 5’inci duruşmada ise panzeri “asli”, sanık iki polisi de “tali” kusurlu gösteren bilirkişi raporuna tepki gösterilmiş, sanıkların tutuklanması talebi reddedilirken, sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda rapor tazmini istenmesine karar verilmişti.


‘Panzer Davası’nda bilirkişi raporuna tepki: Panzeri sanık olarak yargılayamayız

Önceki Haber
Erdoğan: İstanbul adayı 29 Aralık’ta açıklanacak
Sonraki Haber
Bir kadını cinsel tacize maruz bırakan erkeğe indirimsiz 1 yıl 6 ay hapis cezası