Ana SayfaDünyaTutuklu iki Katalan yönetici açlık grevinde

Tutuklu iki Katalan yönetici açlık grevinde

HABER MERKEZİ – Bağımsızlık ilanı sonrası tutuklanan Katalan yöneticilerden ikisi “İspanya adaletinin uyguladığı muameleyi protesto etmek” için açlık grevine başladı.

İspanya’da bağımsızlık ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklu bulunan dokuz Katalan yöneticiden ikisi açlık grevine başladı.

Katalan yöneticiler Jordi Sanchez ve Jordi Turull, “İspanya adaletinin uyguladığı muameleyi protesto etmek” amacıyla Cumartesi günü açlık grevi başlattı.

25 yıla kadar hapis istemi

Katalonya Yüksek Mahkemesi Savcısı Kasım ayı başında, bağımsızlıkçı 18 Katalan yöneticiden 12’sine 7 yıldan 25 yıla varan hapis cezaları istemişti.

Katalan yöneticiler, 2017 sonbaharında tek taraflı bağımsızlık ilanından sonra isyan ve kamu fonlarını kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Ne olmuştu?

Katalonya’da merkezi yönetimin yasakladığı bağımsızlık referandumu, bütün baskılara ve engellemelere rağmen 1 Ekim 2017’de gerçekleştirilmişti.

Polisin sert saldırılarına konu olan referandum ardından 27 Ekim’de Katalonya parlamentosu bağımsızlık ilan etmişti.

İspanya hükümeti de bölgesel hükümet ve parlamentoyu feshederek vesayet altına aldı. Bir çok yönetici tutuklandı, bazıları sürgüne gitmek zorunda kaldı. Katalan yöneticiler hakkında açılan davanın duruşmalarının Ocak ayında başlaması bekleniyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerinde sokağa çıkma yasağı
Sonraki Haber
Demokratik Suriye Meclisi ile Şam arasındaki görüşmeler neden kesildi?