Ana SayfaGüncelYSK, Erdoğan’ı seçim yasaklarından muaf tuttu

YSK, Erdoğan’ı seçim yasaklarından muaf tuttu

HABER MERKEZİ – YSK, cumhurbaşkanının seçim yasakları kapsamına alınması için yapılan başvuruyu reddetti. Buna göre AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’taki yerel seçimlerde seçim yasaklarından muaf tutulacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim yasakları kapsamına alınmasına ilişkin başvuruyu reddetti.

Erdoğan’ın yeniden AKP genel başkanı olmasının ardından yapılan 24 Haziran seçimlerinde de YSK  ‘partili cumhurbaşkanı’nı seçim yasaklarına uyacak kurum ve kişilerin dışında tutmuştu.

Karar ne anlama geliyor? 

İYİ Parti 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, cumhurbaşkanının da seçim yasaklarına uyması gereken kurum ve kişiler arasında bulunması için YSK’ye başvurmuştu.

Ancak YSK, sistem değişikliğinin ardından ilk kez yapılacak seçimde de Erdoğan’ın seçim yasakları kapsamına alınmasını reddetti.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre ret kararına gerekçe olarak Anayasa gereği cumhurbaşkanının ‘devletin başı’ olması ve seçim yasaklarının cumhurbaşkanına uygulanamayacağı gösterildi.

Buna göre Erdoğan, seçim gününe kadar ‘cumhurbaşkanı’ sıfatıyla devletin tüm olanaklarını kullanarak seçim propagandası yapabilecek, ayrıca bakan ve milletvekillerinin 21-31 Mart günleri arasında makam araçlarını kullanamayacağı, açılış ve temel atma törenlerinin düzenlenemeyeceğine ilişkin seçim yasaklarından muaf olacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Çekilme kararı sonrası ABD Savunma Bakanı Mattis görevinden ayrılıyor
Sonraki Haber
Leyla Güven 44 gündür açlık grevinde