Ana SayfaDünyaAlmanya’da ilk trans kadın milletvekili: Tessa Ganserer

Almanya’da ilk trans kadın milletvekili: Tessa Ganserer

HABER MERKEZİ – Yeşiller Partisi’nden Tessa Ganserer, Almanya’daki ilk trans kadın milletvekili oldu.

2013 yılından bu yana Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda Yeşiller Partisi milletvekili olan Markus Ganserer, 14 Ocak Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasıyla, ikinci milletvekilliği dönemini Tessa Ganserer ismiyle ve kadın olarak sürdüreceğini ilan etti.

Ganserer, böylece Almanya’da ilk trans kadın milletvekili olarak tarihe geçti.

Medyascope.tv’nin Europe1’den aktardığı habere göre Ganserer, birkaç hafta önce cinsiyet kimliğini açıkladı.

Ganserer, Facebook’tan paylaştığı notta “Vücudumun her bir noktasında kadınım ve şimdi de bölgemin kadın milletvekiliyim” yazdı.

Tessa Ganserer, mesajın devamında “Şimdiye dek Markus ve Tessa içimde yan yana yaşıyorlardı. Fakat artık bir kadın siyasetçiden, eşten ve iki çocuk annesinden başka biri olmak istemiyorum” dedi.

Ganserer’in kararı, Katolik ve muhafazakar olmasıyla öne çıkan Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda da destek gördü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi’yle (CDU) ittifak içindeki Hıristiyan Sosyal Birliği’nden (CSU) Parlamento Başkanı Ilse Aigner, Gassaner’i destekleyenlerden biri.

“Bayan Ganserer çok cesurca ve son derece kişisel bir karar verdi. Erkek meslektaşımız, kadın meslektaş oldu ve parlamento çatısı altında bu bir sorun teşkil etmiyor, saygı görüyor. Bir insanın kişiliği, cinsiyetinden çok daha önemlidir.”

Dünya siyasetindeki ilk trans kadın ABD’nin Vermont eyaletine 2018 Kasım’ında vali olarak seçilen Christine Hallquist olmuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
‘Arakçılar’ vizyonda
Sonraki Haber
Afganistan'da çığ düştü, sekiz kişi yaşamını yitirdi