Ana SayfaToplumsal CinsiyetBoşandığı kadın ile onun anne ve babasını öldüren erkeğe ‘iyi hal indirimi’

Boşandığı kadın ile onun anne ve babasını öldüren erkeğe ‘iyi hal indirimi’

HABER MERKEZİ – Konya’da boşandığı Yasemin Yıldız ile onun anne ve babasını öldürmekten yargılanan Erdal Atlı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın cezasında ‘iyi hal indirimi’ uyguladı.

Konya’da yaşayan Erdal Atlı 17 Mayıs 2017 tarihinde boşandığı Yasemin Yıldız ile onun annesi Fatma ve babası Behram Yıldız’ı öldürdü.

Çocuğunu alarak İzmir’e kaçan saldırgan, gözaltına alınarak tutuklandı.

Konya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçundan 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Erdal Atlı, son kez hakim karşısına çıktı.

Duruşmaya Yıldız ailesinin yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Son sözünde kendisini savunan Atlı, ‘pişman’ olduğu ileri sürdü.

Önce müebbet sonra indirim

Mahkeme heyeti, Atlı’nın, Yasemin Yıldız’ı ‘tasarlayarak öldürdüğü’ gerekçesiyle ağırlaştırılmış ömür boyu hapsine, Fatma ve Behram Yıldız’ı ‘kasten öldürme’ suçundan önce ömür boyu hapsine karar verdi.

Heyet, Atlı’nın cezasında ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak, Fatma ve Behram Yıldız’ın ölümü için verdiği müebbet hapis cezasını 25’er yıl hapis cezasına indirdi.

‘Bu karar kabul edilemez, istinafa taşıyacağız’

Yasemin Yıldız’ın ablası Nevin Yıldız, ‘iyi hal indirimi’ne tepki gösterdi ve “Hakim Bey, ‘iyi hal’ indirimi uyguladı. Kravat taktığı için iyi hal indirimi yaptı. Bilseydik bizde smokinimizi giyip gelirdik. Çok çok perişan olduk” diye konuştu.

Ailenin avukatı Akerke Onat, Cumhuriyet Savcılığı’nın mütalaası doğrultusunda bir karar beklediklerini ancak verilen ‘iyi hal’ kararının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kararı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirten Onat devamla şunları aktardı:

“Artık toplumda kravat indirimi, takım elbise indirimi olarak bilinen bu yasanın yozlaştırılarak kadın cinayetlerinde, çocuk istismarlarında kullanılmamasını istiyoruz. Bu tür indirimler, ailelerin vicdanlarını rahatlatıcı kararlar olmuyor. Biz bu kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız. Bu karar hukuki anlamda sorgulanabilir. İyi hal indirimleri sona ermedikçe kadın cinayetlerinin sona ermeyeceği kanaatindeyiz.” 
Önceki Haber
Murray Bookchin'den: "İnsanlığı Yeniden Büyülemek"
Sonraki Haber
Şam, Kuzey Suriye ve Moskova'dan 'güvenli bölge' açıklamaları