Ana SayfaGüncelCumhurbaşkanlığı rakamları fazla buldu: New York Times’ın ‘beyin göçü’ haberine düzeltme

Cumhurbaşkanlığı rakamları fazla buldu: New York Times’ın ‘beyin göçü’ haberine düzeltme

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı’ndan New York Times’ın “Türkiye’den beyin göçü” haberi hakkında yapılan açıklamada, haberde kullanılan verilerin doğru olmadığı ifade edildi.

The New York Times (NYT) gazetesi geçtiğimiz günlerde Türkiye’den yurt dışına göçün “rekor rakamlara ulaştığını”, göçün başlıca sebeplerinin de “kayırmacılık ve artan otoriterleşme” olduğunu belirten bir habere yer vermişti.

NYT’nin bu haberine ilişkin Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, gazetenin Türkiye’den ülke dışına yapılan beyin göçü haberindeki verilerin doğru olmadığını ifade eden bir açıklama yayımladı.

“Beyin göçü hakkında basında çıkan asılsız haberler ile ilgili açıklama” başlığıyla NYT’ye şu yanıt verildi:

“The New York Times gazetesi internet sitesinde 2 Ocak 2019 tarihinde Carlotta Gall tarafından kaleme alınan, kimi yabancı ve yerli basın organlarında haberi yapılan yazıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri referans gösterilerek, “2017 yılında Türkiye’den göç eden Türk sayısının çeyrek milyonun üzerinde” olduğu iddia edilmiştir.

“Ancak kamuoyuna açık olan TÜİK verilerine bakıldığında 2017 yılında Türkiye’den göç eden vatandaşlarımızın sayısının yazıda iddia edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil, aksine 113 bin 326 kişi olduğu görülmektedir.

“Bu sayı iddia edilenin yarısından daha azdır. Bununla birlikte Türkiye’ye yurt dışından göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 101 bin 772 kişidir ve yurt dışına verilen net göç sayısı 11 bin 554 kişidir.

“The New York Times makalesinde bahsedilen çeyrek milyon ifadesi, yurtdışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını değil, yurtdışına göç eden vatandaşlar ve yabancı uyrukluların toplamını ifade etmektedir. Türkiye’ye geri göç eden vatandaşları ve yabancı uyrukluları içermemektedir. Türkiye İstatistik Kurumu internet sitesinde yer alan verilere ulaşılabilir.

“The New York Times’un bu maddi hatayı ivedilikle düzelteceğini ve benzeri yayımlar yapan kuruluşların, doğru veriler üzerinden, objektif ve daha özenli habercilik yapacağını ümit ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında sadece veriler tekzip edilirken, otoriterlik eleştirisi gibi haberde yer alan diğer bilgilere değinilmedi.

Haber ne diyordu?

Amerikan New York Times gazetesi, “Erdoğan’ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, kitleler halinde ülkeyi terk ediyor” başlığı ile bir haber yayımlamıştı.

Haberde, ülkeden ayrılanların profillerine dikkat çekiliyordu.

Gazete, göçe başlıca nedenler olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösteriyordu.

Haberde, “Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye’yi terk ettiği” belirtiliyordu.

Ayrıca çok sayıda kişinin Yunanistan, Portekiz ve İspanya’dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı kaydediliyordu.
Önceki Haber
"Amed İhraçlar Platformu" kuruldu
Sonraki Haber
"Beyin göçü": 11 ayda Türkiye'den binin üzerinde kişi Hollanda'ya başvurdu