Ana SayfaToplumsal CinsiyetLGBTİ+ etkinlik yasağı kaldırılsın çağrısı: ‘Aşk kazanmalı’

LGBTİ+ etkinlik yasağı kaldırılsın çağrısı: ‘Aşk kazanmalı’

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerine getirdiği yasağı kaldırması için imza kampanyası başlattı.

Ankara Valiliği’nin kentteki LGBTİ+ etkinliklerine getirdiği yasağı kaldırması için Uluslararası Af Örgütü tarafından bir imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyada, LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasağın Olağanüstü Hal’in (OHAL) kalkmasına rağmen sürdüğüne dikkat çekiliyor.

Yasağın 18 Kasım 2017’de getirildiği hatırlatılan açıklamada, “Bu yasak, Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden sonraki olağanüstü halin bir parçası olarak ilan edilmişti. Ancak olağanüstü halin kalkmasına rağmen yasak hala yürürlükte” denildi.

Kampanya açıklamasında devamla şu ifadeler yer aldı:

“LGBTİ+ örgütleri ve aktivistleri, daha önce canlı ve giderek büyüyen bir hareketi neredeyse görünmez olmaya zorlayan yasağın yıkıcı etkilerinden bahsediyor. LGBTİ+ örgütlerinin faaliyetleri üzerindeki bu baskı, sonuncusu Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ve on binlerce kişinin katıldığı onur yürüyüşüne giderek artan katılımın gerçekleştiği ortamdan ne kadar uzaklaşıldığına işaret ediyor. Etkinliklere getirilen bu genel yasaklar yalnızca örgütlerin varlığını tehdit etmekle kalmıyor; aynı zamanda yaygın homofobi ve transfobiye karşı atılan olumlu adımların da gerilemesine neden oluyor.

Bu yasak son bulmalı ve aşk kazanmalı! Ankara valisine yazın, destek verin ve barışçıl toplanma özgürlüğünü savunun!”


Kampanyayı imzalamak için buraya tıklayabilirsiniz.
Previous post
Kapanan Ayizi Yayınevi'nden kadınlara: Yazmaktan vazgeçmeyin
Next post
İki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğin cezasında 'indirim'