Ana SayfaGüncelRobert De Niro: Trump, beyazların üstünlüğünü savunan gerçek bir ırkçı

Robert De Niro: Trump, beyazların üstünlüğünü savunan gerçek bir ırkçı

HABER MERKEZİ – Ünlü aktör Robert De Niro, ABD Başkanı Donald Trump’ın “beyazların üstünlüğünü savunan gerçek bir ırkçı” olduğunu söyledi. Trump’ın insanları kandırdığını da belirten De Niro, “O bir üç kağıtçı, madrabaz, dolandırıcı” dedi.

Ünlü Amerikalı aktör Robert De Niro, ABD Başkanı Donald Trump için “Gerçek bir ırkçı” dedi.

Britanya’nın saygın gazetelerinden Guardian’a konuşan De Niro’ya göre Trump, beyazların üstünlüğünü savunan bir başkan.

“Artık yaşlandım ve olan biten şeylere üzülüyorum. Trump gibi birinin Başkan olduğunu gördüğünüzde, ‘Bakalım ne yapacak?’, ‘Belki değişir’ diye düşündüm.

“Ama Trump sadece daha kötüye gitti. Bana gerçek bir ırkçı olduğunu gösterdi. Bir New Yorklu olarak şehirdeki çeşitliliği anlar diye düşünmüştüm ama daha önce düşündüğüm kadar kötü, hatta daha da kötü. Bu utanç verici. Bu ülkede bu kötü bir şey.”

Melez ve eşcinsel çocukları olan De Niro, ABD’de artan ırkçılık sebebiyle çocukları için endişelendiğini de söyledi: “Çocuklarımdan biri de eşcinsel ve farklı bir şekilde muamele görmekten korkuyor.”

De Niro, “Trump’ı beyazların üstünlüğünü savunan biri olarak değerlendirir misiniz?” sorusuna da “Evet” yanıtını verdi. “Peki ya faşist?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Eğer yapmak istediğini yapsaydı, bu ülkede çok kötü bir duruma sürüklenirdik. Yani benim anladığım kadarıyla, Hitler’e gülmüşlerdi. Çünkü hepsi komik görünüyordu. Hitler de Mussolini de diğer diktatörler ve despotlar da komik görünüyordu.

“Beni asıl rahatsız eden şey, gelecekte de onu (Trump’ı) örnek alacak ve bir şekilde ondan etkilenecek insanlar olacak. Ama onlar daha akıllı olacaklar, böylece daha renkli bir kişilikleri olacak ve daha kurnaz olacaklar. Böylece onun sahip olduğu değerlere sahip olan ama bir despot olarak daha fazla zarar veren insanlar olacaklar. Benim endişem bu. Ona bakıp ‘Ben de onun gibi olmak istiyorum’ diyen insanlar var. Ama onlar çok daha iyisini yapacak ve çok daha akıllıca oynayacaklar.”

De Niro, Trump’ın insanları kandırdığını da söyledi: “O bir üç kağıtçı, madrabaz, dolandırıcı. Beni asıl rahatsız eden şey de insanların bunu görmemesi.”


Bu haber BBC Türkçe’den derlenmiştirÖnceki Haber
Diyarbakır'ın üç ilçesinde sokağa çıkma yasağı
Sonraki Haber
İstanbul'da kar: Ne kadar sürecek, hangi bölgelerde etkili olacak?