Ana SayfaGüncel121’inci gün: İki HDP’li milletvekili daha açlık grevine başladı

121’inci gün: İki HDP’li milletvekili daha açlık grevine başladı

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 121’inci gününde devam ederken, iki HDP’li vekil daha greve başladı. Böylece açlık grevindeki HDP’li parlamenterlerin sayısı dörde yükseldi.

Leyla Güven’in açlık grevi eylemi bugün 121’inci gününde.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Güven’in sağlık sorunları artıyor.

Geçtiğimiz günlerde DW Türkçe’ye konuşan Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annesinin bu süreçte 14 kilo kaybettiğini, son günlerde konuşmakta ve yürümekte zorluk çektiğini söylüyor.

Diyarbakır’daki evinde refakat ettiği annesinin sağlığına ilişkin endişelerin her geçen saat arttığını anlatan Temizkan, şunları dile getiriyor: “Artık kas erimesi başladı ve ciddi ağrıları oluyor. Annem 55 yaşında ve sağlığı açısından çok riskli bir evreye girdi. Bu nedenle çok ama çok endişeliyim. Ama annem talebi karşılanana kadar eylemini sürdürmekte de kararlı.”

HDP Milletvekili, PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecrit kaldırılana dek eylemini sürdüreceğini söylüyor.

Güven’le beraber yine aynı taleple cezaevlerinde ve yurt dışında başlatılan eylemler de sürüyor.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin verilerine göre farklı cezaevlerinde 331 tutuklu 16 Aralık’tan bu yana kadar farklı tarihlerde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı ve bu eylemini sürdürüyor.

1 Mart’ta ise bu sayı daha da arttı. Çünkü tutuklular 1 Mart itibariyle açlık grevi eylemlerinin tüm cezaevlerine yayılacağını duyurmuştu.

İki HDP’li vekil daha açlık grevine başladı

Bugün ise HDP Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile A. Halik Kurt ve Yusuf Ataş süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı.

HDP’li vekiller partinin Diyarbakır il binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu’nda eylemin startını verdi.

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın da bulunduğu altı HDP’li, 3 Mart itibariyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlamıştı. Böylelikle, açlık grevi eylemindeki HDP’li milletvekillerinin sayısı dörde yükseldi.


Yüksekdağ: Güven’le birlikte tüm Türkiye’nin hayatı tehlikede

Previous post
Akar açıkladı: Yeni askerlik sisteminin detayları
Next post
Ege Üniversitesi'nde 8 Mart için bir araya gelen kadınlara gözaltı