Ana SayfaEkonomiBakan Pakdemirli: Beş zincir markette tanzim ürünleri satılacak

Bakan Pakdemirli: Beş zincir markette tanzim ürünleri satılacak

HABER MERKEZİ – Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tanzim ürünlerinin çeşitli zincir marketlerde de satışa sunulacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim ürünlerinin Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla kimi zincir marketlerde tanzim satış koşullarıyla satışa sunulacağını duyurdu.

Pakdemirli’nin Salihli Ziraat Odası’ndaki “Çiftçi Buluşması” adlı etkinlikteki yaptığı konuşmaya göre ürünlerin sevkinin gerçekleştirileceği zincir marketler Migros, CarrefourSA, A101, Şok ve BİM.

Pakdemirli, tanzim satış koşullarının söz konusu zincir marketlerin 16 bin şubesinde geçerli olacağını söyledi. 

Neler oluyor?

Sanayi üretiminde düşüş, dolar kurlarındaki hızlı artış ve giderek yükselen işsizliğe konkordato ve iflaslar eşlik ederken enflasyon yüzde 20 civarında yer almaya devam ediyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sepetindeki neredeyse her grupta fiyat yükselişleri devam ederken, en çarpıcı artış gıdada yaşanıyor.

Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılının Ocak ayına ilişkin verilerine göre gıdadaki artış son bir yılda yüzde 30’u aştı. Bu rakam Şubat’ta da artışını sürdürdü.

Pek çok iktisatçı bu durumu ‘tarımın iflası’ olarak yorumluyor. Konuyu değerlendiren isimlerden iktisatçı Ümit Akçay, “Diğerleri neyse de, gıda enflasyonu, neredeyse tamamen ‘ev yapımı’, yani AKP iktidarlarının uyguladığı birikim modelinin ve ona bağlı gelişen tarım politikasının iflasını gösteriyor” diyor.

Yaklaşan yerel seçimlerde ekonomi ana gündem maddesi olmaya devam ederken, son olarak 11 Şubat Pazartesi günü itibariyle önce İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri tarafından, ardından Türkiye’nin çeşitli merkezlerinde tanzim satış noktaları açıldı.

Hükümetin sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek iddiasıyla açtığı tanzim satış noktaları, 5 Haziran’a kadar faaliyet gösterecek.

Previous post
Nedeni 'kıyafet sıkıntısı': İki kadın astronotun birlikte yapacağı ilk uzay yürüyüşü iptal edildi
Next post
İran'da sel: En az 19 kişi yaşamını yitirdi