Ana SayfaGüncelGazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman hakkında hem beraat hem soruşturma kararı

Gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman hakkında hem beraat hem soruşturma kararı

HABER MERKEZİ – Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek yargılanan gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman beraat etti. Ancak mahkeme heyeti, Alayumat ve Akman hakkında sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman hakkında açılan davanın karar duruşması bugün Hatay 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Alayumat ve Akman’ın katılmadığı duruşmada avukatları Tugay Bek hazır bulundu.

Duruşmada, Alayumat’ın çektiği MİT karargahı olduğu iddia edilen bir yerleşkenin fotoğrafı devletin gizli kalması gereken nitelikte belgeler olup olmadığına dair Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen yazı okundu.

Yazıda çekilen fotoğrafın, devletin gizli kalması gereken nitelikteki belgelerinden olmadığı kaydedildi.

Alayumat ve Akman hakkında mütalaasını veren iddia makamı, Akman’ın üzerine atılı suçlamaların beraatina karar verilmesini istedi.

İddia makamı, Alayumat’ın üzerine atılı, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçun beraatına, KHK’yle kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı’nın (dihaber) muhabir olması ve çekilen fotoğrafların istinaf edip “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ceza almasını istedi.

Hem beraat hem soruşturma

Mahkeme heyeti, Alayumat ve Akman’ın “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Örgüte üye olma” iddialarıyla beraatını karar verdi.

Mahkeme Akman’ın sosyal medya paylaşımlarını gerekçe gösterip, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla, Alayumat’ı ise “askeri yasak bölgelerin izinsiz fotoğraflarını çekmek” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.


Bu haber Mezopotamya Ajansı’ndan derlenmiştir.

PAYLAŞ:    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!       Yazdır
Önceki Haber
Hamile bir kadın evli olduğu erkek tarafından bıçaklandı
Sonraki Haber
Erdem Erdem'e 4 yıl 2 ay hapis cezası