Ana SayfaDünyaLeonardo da Vinci’nin günümüze ulaşan tek heykeli ortaya çıkarıldı

Leonardo da Vinci’nin günümüze ulaşan tek heykeli ortaya çıkarıldı

HABER MERKEZİ – Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenen “Gülen Çocuklu Bakire” adlı heykelin ressam Leonardo da Vinci’nin günümüze ulaşan tek heykeli olduğu ortaya kondu.

İngiltere’de, heykeltraş Antonio Rossellino’nun yapıtı olarak sergilenen bir heykelin Leonardo da Vinci’ye ait olduğu açıklandı.

Diken’in The Guardian’dan aktardığı habere göre İtalyan sanat tarihçisi Francesco Caglioti, “Gülen Çocuklu Bakire” adlı heykelin İtalyan ressam Leonardo da Vinci’nin günümüze ulaşan tek heykeli olduğunu söyledi.

Caglioti, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nin envanterinde yer alan 50 santimetre yüksekliğindeki kilden heykelin ‘yüzde 100 Leonardo da Vinci’ye ait olduğunu’ vurguladı.

İtalya’nın Floransa kentinde, bu heykelin de yer aldığı bir sergide basına açıklama yapan Caglioti, şunları söyledi:

“İngiliz sanat tarihçi Pope-Hennessy, eseri geçmişte elinde yeterli kanıtı olmadan Rosselino’ya atfetmiş. Ancak bu doğru değil. Leonardo da Vinci’nin heykeli 1472 yılında yaptığını düşünüyorum.”

ABD’nin New York kentindeki Metropolitan Müzesi’nde görevli sanat tarihçi Carmen C. Bambach da Caglioti’ye katıldığını belirtti.

Bu açıklamaya kadar ünlü ressamın heykelleri de olduğu iddia edilmiş ancak onun imzasını taşıyan bir heykele rastlanmamıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Komite Dergisi yazı işleri müdürü Akbıyık gözaltına alındı
Sonraki Haber
Çavuşoğlu iddia etmişti: Çankaya ve Nilüfer en geri kalmış ilçeler mi?