Ana SayfaÇalışma YaşamıTGS: Kadın gazeteciler şiddet ve ayrımcılık nedeniyle meslekten uzaklaşıyor

TGS: Kadın gazeteciler şiddet ve ayrımcılık nedeniyle meslekten uzaklaşıyor

HABER MERKEZİ – TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu kadın gazetecilerin yaşadıkları sorunlara dair hazırladığı raporu açıkladı. Buna göre kadın gazetecilerin maruz bırakıldıkları psikolojik, fiziksel şiddet ve ayrımcılık nedeniyle meslekten uzaklaşıyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, kadın gazetecilerin yaşadıkları sorunlara dair hazırladığı raporu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Cağaloğlu’nda bulunan binalarında basın toplantısı ile açıkladı.

Sendika üyelerinin katıldığı toplantıda açıklamayı komisyon adına Gülfem Karataş yaptı.

Karataş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 verilerine göre gazete ve dergilerde çalışan personelin cinsiyete göre dağılımına dair “Yayın bölümünde 25 bin 115 erkek, 16 bin 40 kadın; basım ve dağıtım bölümünde 5 bin 46 erkek ve 948 kadın çalışıyor” bilgisini paylaştı.

‘Ayrımcılık ve şiddet kadınları meslekten uzaklaştırıyor’

Yaptıkları görüşmelerde kadınların maruz bırakıldıkları şiddet ve ayrımcılık nedeniyle meslekten uzaklaşmak durumunda kaldıkları sonucuna ulaştıklarını belirten Karataş, “Gazeteci kadınların sektör için ve özel hayatlarında yaşadıkları mesleklerine nasıl yansıyor?’ sorusuyla yola çıkarak toplantılar düzenledik. Toplantılara katılan 27 gazeteci kadın kendi deneyimlerini anlattı” diye konuştu.

Karataş, psikolog Beyza Bilal’in oturumlarda katılımcılardan açık uçlu sorular yoluyla deneyimlerini paylaşımını istediğini belirterek bu görüşmelerde çıkan sonuçları paylaştı:

 • Yaşanılan tacizin çalışılan bölgelere göre farklılık gösterdiğini dillendiren gazeteciler, görece küçük şehirlerde ısrarlı iletişim kurma odaklı olduğunu beyan etti.
 • Psikolojik şiddet deneyimlerinde gazeteci erkeklerin davranışları ‘şahsına münhasır’ olarak algılanırken kadınların davranışları ise ‘histerik’ olarak algılanabiliyor.
 • Fiziksel şiddete alanda çalışırken ya erkek meslektaşları ya da kolluk kuvvetleri tarafından maruz bırakılıyorlar.
 • Sanal (dijital) şiddet son dönemde sosyal medya ağlarının kullanımı nedeniyle giderek artan bir şiddet türü haline geliyor.
 • Ayrımcılık konusunda ise gazeteci kadınlar kanaat önderleri ya da haber kaynakları eğer kadın bir gazeteci ile muhatap oluyorsa haberin içeriğine daha çok müdahale etmek istiyorlar.

Çözüm önerileri

Gazeteci kadınların paylaşımları ve sorunlarla baş etme ve güçlenme yöntemlerinin de raporda yer aldığını kaydeden Karataş, kadınların kendi yaşadıkları deneyimleri ve çözüm önerilerini ise şu şekilde sıraladı:

 • Şiddet ve ayrımcılıkla ilgili gazetecilik alanında tarifli başvuru mekanizmaları olması, böylece bir gazeteci şiddet ve ayrımcılıkla karşılaştığında destek alabileceği, güçlenebileceği ve şiddet uygulayan kişiye yaptırım-özeleştiri sürecinin işletilebileceği mekanizmanın varlığının şiddet ve ayrımcılığa karşı önleyici ve koruyucu olması
 • Kurum içinde çalışan sayısında cinsiyet çeşitliliğinin sağlanması için kota uygulamasının getirilmesi
 • Kadın bakış açısı ile çalışan sayısının arttırılması ve kadın bakış açısının yaygınlaştırılması
 • Karar alma mekanizmalarında kadın ve kadın bakış açısı ile çalışan yöneticilerin olması
 • Cinsiyetçiliğin olmaması için eşit işe eşit ücret uygulanması
 • Kadın emeğinin erkek emeği gibi görünür hale gelmesi
 • Şiddet haberlerinin cinsiyet bakış açısı olan kişilere danışılması
 • Natrans kadın ve LGBTİ+ gazeteciler arasında dayanışma ağlarının kurulması.

‘Birlikte güçlenirsek varız’

Bu sonuçları paylaştıktan sonra tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayan Karataş, “Gazeteci kadınlar kendi yöntemlerini geliştirmeye ve çözüm yolu bulmaya devam ediyor. Ancak gördük ki birlikte güçlenirsek varız. Bu nedenle tüm gazeteci kadınları TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu’nda yer almaya bekliyoruz” diye konuştu.


Bu haber MA’dan derlenmiştir.Önceki Haber
OECD beklentisini revize etti: "Türkiye ekonomisinde daralma yüzde 1,8’i bulacak"
Sonraki Haber
Merkez Bankası faizi sabit tuttu