Ana SayfaEkolojiABD’de gökdelenler yılda yaklaşık 600 milyon kuşun ölümüne sebep oluyor

ABD’de gökdelenler yılda yaklaşık 600 milyon kuşun ölümüne sebep oluyor

HABER MERKEZİ – ABD’de gökdelenler, yılda yaklaşık 600 milyon kuşun ölümüne sebep oluyor. Araştırmaya göre gökdelenlerin yapay ışıkları nedeniyle yön duygularını kaybeden hayvanlar binalara çarparak yaralanıyor, çoğu kez de ölüyor.

ABD’deki Cornell Kuşbilimi Laboratuvarı adlı kuruluşun araştırmasına göre gökdelenler, yılda yaklaşık 600 milyon kuşun ölümüne neden oluyor.

‘Frontiers in Ecology and the Environment’ adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre birçok kuş gece uçuyor, gökdelenlerin ışığı da kuşları çektiği için hayvanlar birbirleriyle çarpışıyor ya da binalara çarpıyor.

Araştırma sonucuna göre bazı kuşlar için binaların ışıkların o kadar yanıltıcı oluyor ki, nereye gideceğini bilemeyen hayvanlar saatlerce kanat çırpıyor. Sonunda kuşlar sonunda bitap düşüp, kendileri için güvenli olmayan yerlere inmek zorunda kalıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ilkbahar ve sonbaharda Kanada ve Latin Amerika arasında milyarlarca kuş göç ediyor ve ölümlerin sayısı bu zamanlarda en yüksek seviyeye ulaşıyor.

En tehlikeli kent Chicago

Araştırmaya göre ABD’de kuşlar için en tehlikeli kent Chicago, Houston ve Dallas.

Öte yandan önünde ev bitkisi olan pencereler de kuşlar için yanıltıcı oluyor. Çünkü kuşlar güvenli bir yere ineceklerini düşünerek buralara yöneliyor.

Parklar ve bahçelerin yakınlarındaki ışığı yansıtan camlar da kuşlar için tehlikeli olarak kabul ediliyor.

New York City Audubon adlı doğal hayatını koruma örgütü, yüksek binaların iki göç mevsiminde gece ışıklarını söndürmesi çağrısında bulunmuştu.

Previous post
Bergman, De Sica ve Wenders'in filmleri Sinematek'te
Next post
116 gündür açlık grevindeki tutukluya görüş yasağı ve ‘zorla müdahale’ tehdidi