Ana SayfaDünyaABD’den Türkiye için yeni seyahat uyarısı: “Kaçırılabilir, rehin alınabilirsiniz”

ABD’den Türkiye için yeni seyahat uyarısı: “Kaçırılabilir, rehin alınabilirsiniz”

HABER MERKEZİ – ABD, yurttaşlarına yaptığı seyahat uyarılarına ‘Kaçırılabilirsiniz’ anlamına gelen ‘K’ uyarı sınıfını ekledi ve Türkiye’yi de bu riskin mevcut olduğu ülkeler listesine aldı.

ABD, Türkiye dahil 35 ülke için yeni seyahat uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yurttaşlarına yaptığı seyahat uyarılarına ‘Kaçırılabilirsiniz’ anlamına gelen ‘K’ uyarı sınıfını ekledi ve Türkiye’yi de bu riskin mevcut olduğu ülkeler listesine aldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu uygulamanın söz konusu ülkelere seyahatle ilgili riskin arttığı anlamına gelmediğini ifade etti.

‘Kaçırılabilir, rehin alınabilirsiniz’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Wall Street Journal gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün “K sınıfı uyarı, ABD vatandaşlarının hangi ülkelerde kaçırılma veya rehin alma riskleriyle karşı karşıya kalabileceklerini gösteriyor” dediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye seyahatle ilgili uyarılarının bulunduğu internet sayfasında “Güvenlik güçleri, sınırlı sayıda ve gizli delillere dayanarak, ABD vatandaşları dahil, on binlerce kişiyi terörist gruplara üye olmakla suçlayıp gözaltına aldı. ABD vatandaşlarına Türkiye’yi terk etme yasağı da getirildi” deniliyor.

Listede Türkiye’nin yanı sıra şu ülkeler bulunuyor.

Görsel: BBC Türkçe
Previous post
8. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali başladı
Next post
Pakistan'da pazar yerinde patlama: En az 16 kişi hayatını kaybetti